Gmina Klukowo


Na mapach: 52°47′N 22°30′E/52,777778 22,506944

Klukowo (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gmina Klukowo) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klukowogmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim.

Siedzibą gminy jest Klukowo. Na terenie gminy znajduje się 38 wsi o łącznej liczbie 4893 mieszkańców[4]. Według danych z 31 grudnia 2019 roku[5] gminę zamieszkiwało 4346 osób.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Położenie | edytuj kod

Gmina położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, na terenie Wysoczyzny Wysokomazowieckiej, w południowej części powiatu wysokomazowieckiego. Od północy graniczy z gminą Szepietowo i gminą Czyżew, od wschodu z gminami Rudka i Brańsk, od południa z miastem i gminą Ciechanowiec, od zachodu z województwem mazowieckim i gminą Boguty-Pianki[4]. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.

Klimat | edytuj kod

Klimat gminy jest typowym dla regionu północno–wschodniej Polski - umiarkowany przejściowy z wyraźnym wpływem czynników kontynentalnych, charakteryzujących się surowością warunków. Średnia temperatura roczna: 6,8 °C. Okres wegetacyjny wynosi 200 – 210 dni. Lato trwa średnio 80 – 90 dni, zima 100 – 110 dni. W ciągu roku notuje się średnio 50 dni mroźnych o temp. poniżej 0 °C, oraz 27 dni gorących o temp. powyżej 25 °C.[4]

Fauna i flora | edytuj kod

Gmina należy do obszaru Zielonych Płuc Polski.
Na terenie gminy występuje dąb bezszypułkowy i sosna. W płd.-wsch. części gminy, w dolinie rzeki Nurzec, objętej statusem obszaru chronionego krajobrazu, występuje naturalna roślinność wodna, torfowiskowa i bagienna, zbiorowiska krzewiastych wierzb oraz fragmenty łęgów wierzbowo–topolowych.

Na obszarze gminy występują wilki, łosie, jelenie i dziki oraz, w wodach Nurca, raki szlachetne i liczne bobry. Na terenie gminy występują również stanowiska bociana białego[4].

Struktura powierzchni | edytuj kod

Gmina Klukowo ma obszar 123,77 km², w tym:

 • użytki rolne: 86%
 • użytki leśne: 9%[6].

Gmina stanowi 9,66% powierzchni powiatu.

Historia | edytuj kod

Klukowo było wymienione po raz pierwszy jako wieś w kasztelanii święckiej w 1239 roku. Po przerwie w istnieniu wieś ponownie zasiedlono w początkach XV w. Miejscowość należała m.in. do Starzeńskich, którzy w 1835 r. wybudowali kaplicę dworską, przeznaczoną na kaplicę grobową fundatorów. Po 1840 r. uległa ona dewastacji w związku z przeniesieniem rezydencji Starzeńskich do Nowodworów. W 1874 r. budowlę przekazano wsi. Wyróżniającą się budowlą sakralną jest wykonana z kamienia Droga Krzyżowa. W gminie Klukowo znajduje się Kuczyn, który istniał już za czasów kasztelanii święckiej. Wieś była siedzibą Kuczyńskich herbu Ślepowron od XV w. do 1805 r. Do dziś funkcje sakralne pełni neogotycki kościół wzniesiony w latach 1888-1893 według projektu Jana Hinza. W roku 1896 powstała murowana plebania. W oddalonym 7 km od Klukowa Gródku odnaleziono cmentarzysko pradawnych osad ludzkich, datowane na 100 lat p.n.e. – 300 lat n.e. Gródek był w średniowieczu grodem pomocniczym dla grodu w Święcku. W XIX w. w tej wsi wybudowano zespół dworski: dworek drewniany, murowaną stajnię, spichlerz, wozownię, które w latach powojennych przeszły na własność Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Oświata | edytuj kod

Na terenie gminy znajdują się 4 szkoły podstawowe oraz gimnazjum[7].

Demografia | edytuj kod

Dane z 30 czerwca 2004[8]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Klukowo w 2014 roku[1].


Sołectwa | edytuj kod

Dzikowiny, Gródek, Janki-Wiktorzyn, Kaliski, Kapłań, Klukowo, Klukowo-Kolonia, Kostry-Podsędkowięta, Kostry-Śmiejki, Kuczyn, Lubowicz-Byzie, Lubowicz Wielki, Lubowicz-Kąty, Łuniewo Małe, Łuniewo Wielkie, Malinowo, Piętki-Basie, Piętki-Gręzki, Piętki-Szeligi, Piętki-Żebry, Sobolewo, Stare Kostry, Stare Warele, Stare Zalesie, Trojanowo, Trojanówek, Usza Mała, Usza Wielka, Wyszonki-Błonie, Wyszonki Kościelne, Wyszonki-Klukówek, Wyszonki-Nagórki, Wyszonki-Włosty, Wyszonki-Wojciechy, Wyszonki-Wypychy, Żabiniec, Żebry Wielkie[2].

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Boguty-Pianki, Brańsk, Ciechanowiec, Czyżew, Rudka, Szepietowo

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Gmina Klukowo w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-16]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. a b Strona gminy, sołectwa
 3. a b Urząd Statystyczny w Białymstoku
 4. a b c d Środowisko geograficzno-przyrodnicze. Urząd Gminy Klukowo. [dostęp 2012-06-21].
 5. Gmina Klukowo (podlaskie) » mapy, nieruchomości, GUS, szkoły, regon, kody pocztowe, wynagrodzenie, bezrobocie, zarobki, edukacja, tabele, demografia, przedszkola, statystyki, urzędy, Polska w liczbach [dostęp 2021-02-05]  (pol.).
 6. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2012-06-21].
 7. Edukacja. W: Portal informacyjny Urzędu Gminy [on-line]. Urząd Gminy Klukowo. [dostęp 2012-06-28].
 8. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
Na podstawie artykułu: "Gmina Klukowo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy