Gmina Krajsk


Gmina Krajsk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Krajsk (lub gmina Krojsk, następnie gmina Olkowicze) – dawna gmina wiejska funkcjonująca pod zwierzchnictwem polskim w latach 1919-1920 roku na obszarze tzw. administracyjnego okręgu wileńskiego. Siedzibą władz gminy był Krajsk (lub Krojsk).

Początkowo gmina w powiecie wilejskim guberni wileńskiej[3]. Tuż po I wojnie światowej gmina należała do administrowanego przez Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich powiatu wilejskiego w tzw. okręgu wileńskim. Po wytyczeniu granicy część wschodnia gminy weszła do Rosji[4], natomiast z części zachodniej utworzono gminę Olkowicze z siedzibą w Olkowiczach, która wraz z pozostałą częścią powiatu wilejskiego weszła w skład nowego woj. nowogródzkiego[5][2].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Od 1919 jednostka administrowana przez Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich
  2. a b Spis ludności na terenach administrowanych przez Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich z mapą, Eugenjusz Romer, Lwów-Warszawa, 1919
  3. Gmina Krajsk, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 586 .
  4. Wraz z częścią gminy Radoszkowice był to jedyny skrawek wzdłuż wschodniej granicy okręgu wileńskiego który nie wszedł w skład II RP
  5. Adam Janusz Mielcarek: Podziały terytorialno - administracyjne II Rzeczypospolitej w zakresie administracji zespolonej. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2008.
Na podstawie artykułu: "Gmina Krajsk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy