Gmina Mszana


Na mapach: 49°58′N 18°32′E/49,969167 18,532222

Mszana (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gmina Mszana) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mszana (do 1954 gmina Połomia) – gmina wiejska w Polsce położona we wschodniej części powiatu wodzisławskiego na terenie województwa śląskiego. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego. Siedzibą gminy jest Mszana. Przez gminę przepływają potoki Kolejówka, Mszanka i Szotkówka. Gmina Mszana leży w strefie nadgranicznej.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Gmina Mszana położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. W układzie geograficznym obszar gminy leży w kotlinie Raciborsko-Oświęcimskiej w południowo-wschodniej części Płaskowyżu Rybnickiego. Historycznie obszar gminy leży na ziemi wodzisławskiej na Górnym Śląsku. Gmina Mszana obejmuje w swych granicach obszar o powierzchni 31,32 km², liczy niecałe 7000 mieszkańców. Pod względem administracyjnym gmina Mszana jest jedną z gmin powiatu wodzisławskiego, będąc jego najbardziej na wschód wysuniętą gminą. Od północy graniczy z gminami Marklowice i Świerklany, od wschodu z miastem Jastrzębie-Zdrój, od południowego zachodu z gminą Godów i od zachodu z miastem Wodzisław Śląski.

Gmina Mszana jest gminą wiejską, obejmuje 3 sołectwa: Mszana, Połomia i Gogołowa. Obszar gminy obejmuje dolinę rzeki Szotkówki oraz doliny jej prawobrzeżnych dopływów (potoków Kościelnik, Kolejówka i Mszanka). Gmina położona jest na średniej wysokości 255 m n.p.m. Dogodne warunki klimatyczne oraz położenie w rejonie Bramy Morawskiej stanowiącej naturalny korytarz miały znaczenie w historii rozwoju osadnictwa w tym rejonie.

Generalnie można stwierdzić, że gmina Mszana plasuje się w grupie gmin małych (średnia powierzchnia gminy wiejskiej w województwie śląskim to 56,10 km²).

Sołectwa | edytuj kod

Gogołowa, Mszana, Połomia.

Struktura powierzchni | edytuj kod

Według danych z roku 2005[2] gmina Mszana ma obszar 31,32 km², w tym:

  • użytki rolne: 70%
  • użytki leśne: 7%

Gmina stanowi 10,92% powierzchni powiatu.

Demografia | edytuj kod

Dane z 2005[2]:


  • Piramida wieku mieszkańców gminy Mszana w 2014 roku[1].


Polityka | edytuj kod

Wójtem Gminy Mszana jest Mirosław Szymanek.

Rada Gminy | edytuj kod

Rada Gminy liczy 15 radnych. Wybory do Rady Gminy odbywają się w czterech okręgach wyborczych: Gogołowa (2 radnych), Mszana 1 (4), Mszana 2 (4), Połomia (4).

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Godów, Jastrzębie-Zdrój, Marklowice, Świerklany, Wodzisław Śląski

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gmina Mszana w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-16]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. a b Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
Gmina Mszana

Powiat wodzisławski

Powiat wodzisławski (1954–1975) Gminy górnicze

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego
Na podstawie artykułu: "Gmina Mszana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy