Gmina Poczajów


Gmina Poczajów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Poczajów – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. wołyńskim (obecnie na Ukrainie). Siedzibą gminy był Poczajów Nowy[2], który początkowo stanowił odrębną gminę miejską[3].

W okresie międzywojennym gmina Poczajów należała do powiatu krzemienieckiego w woj. wołyńskim. 1 października 1933 roku do gminy Poczajów przyłączono część obszaru gminy Bereżce, a część obszaru gminy Poczajów włączono do gminy Stary Oleksiniec[4].

Według stanu z dnia 4 stycznia 1936 roku gmina składała się z 19 gromad[5]. Po wojnie obszar gminy Poczajów wszedł w struktury administracyjne Związku Radzieckiego.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Od 1921 jednostka administracyjna nowo utworzonego polskiego woj. wołyńskiego; w czasie II wojny światowej poza administracją polską; po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej – podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933.
  3. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej – Tom IX – Województwo Wołyńskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1923.
  4. Dz.U. z 1933 r. nr 67, poz. 504.
  5. Wołyński Dziennik Wojewódzki nr 1 z dnia 4 stycznia 1936 roku.
Na podstawie artykułu: "Gmina Poczajów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy