Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie


Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowiegmina żydowska z siedzibą w Krakowie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje południowo-wschodnią Polskę.

Gmina powstała w 1993, z przekształcenia istniejącej w latach 1946–1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie w Gminę Wyznaniową Żydowską. W 2019 zrzeszała 170 członków[1].

Gmina posiada cztery czynne synagogi: Remuh, Tempel, Izaaka i Kupa, z których ta pierwsza wykorzystywana jest do regularnych celebracji nabożeństw szabatowych i świątecznych. Poza tym gmina jest właścicielką synagog: Starej, Wysokiej, Poppera, Mizrachi, Deichesa, Chewra Thilim oraz innych położonych na terenie Małopolski, m.in. synagogi w Bobowej, Czarnym Dunajcu, Grybowie oraz Słomnikach[2].

Pod opieką gminy znajdują się cmentarze żydowskie, m.in. w Krakowie (Nowy, Remuh i Abrahama), Bochni, Gorlicach, Krynicy, Łabowej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie, Zakopanem[2].

Gmina utrzymuje mykwę (ul. Podbrzezie) oraz koszerną stołówkę, która wydaje około 30 posiłków na miejscu, a 15 dowożonych jest do ludzi starszych i samotnych[2].

Od 19 października 2005 do sierpnia 2006 naczelnym rabinem Krakowa był Abraham Flaks. Od sierpnia 2006 do października 2012 był nim Boaz Pash. Od 2013 do 2015 rabinem w Krakowie był pochodzący z Izraela Eliezer Gurary – od 2014 do 2015 roku naczelny rabin Krakowa. Dawniej gminę wspomagał również Sacha Pecaric, a także późniejszy naczelny rabin Galicji Edgar Gluck, rabin z Chabad-Lubawicz – Eliezer Gurary, jak również rabin Icchak Horowitz.

Zarząd główny | edytuj kod

  • przewodniczący: Tadeusz Jakubowicz (od 1997)
  • wiceprzewodniczący: Helena Jakubowicz
  • członkowie Zarządu: Mina Gottlieb, Aleksander Opoczyński,Krystyna Podgórska

dawni przewodniczący:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b AgnieszkaA. Szlubowska AgnieszkaA. (red.), Rocznik Statystyczny Województwa Małopolskiego, Kraków: Urząd Statystyczny w Krakowie, 2020, s. 46, ISSN 1640-002X .
  2. a b c Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie na stronie fzp.net.pl (w Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy