Goździeniec przydymiony


Goździeniec przydymiony w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Goździeniec przydymiony (Clavaria fumosa Pers.) – gatunek grzybów należący do rodziny goździeńcowatych (Clavariaceae)[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Clavaria, Clavariaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Synonimy[2]:

 • Clavaria fumosa Pers. 1796 var. fumosa
 • Clavaria fumosa var. pallida Beeli 1923
 • Clavaria fumosa var. striata (Pers.) Pers. 1822
 • Clavaria striata Pers. 1797

Nazwę polską zaproponowali Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1985 r.[3]

Morfologia | edytuj kod

Owocnik

Pojedynczy ma postać cylindrycznej pałeczki rozszerzającej się ku wierzchołkowi, o wysokości do 2–14 cm i grubości 2–5 mm. Zazwyczaj jest pojedynczy, rzadko rozgałęziający się, prosty, czasami robakowato wygięty, czasami spłaszczony. Powierzchnia gładka, matowa, nieprzezroczysta, biaława, brudnożółtawa lub brudnoróżowawa, przy podstawie jaśniejsza. Szczyt pałeczki jest ciemno czerwonobrązowy i z wiekiem ciemniejący do czarnego. Miąższ miękki i kruchy, bez wyraźnego zapachu i smaku[4].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki o rozmiarach 5-8 × 3-4 μm, elipsoidalne, gładkie, z małym dzióbkiem na szczycie. Podstawki prawie maczugowate, o rozmiarach 30-50 × 6-8 μm, 4-sterygmowe, zazwyczaj bez sprzążki bazalnej. Strzępki bez sprzążek, zwężone przy przegrodach[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

W Europie i Ameryce Północnej jest szeroko rozprzestrzeniony. W Europie występuje od Hiszpanii przez Islandię po północne rejony Półwyspu Skandynawskiego (około 63° szerokości geograficznej). Ponadto odnotowano jego występowanie w Japonii, Panamie i Kostaryce[5]. W Polsce gatunek rzadki. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. podano 6 stanowisk tego gatunku[3]. Aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów[6]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[7]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Niemczech, Danii, Norwegii, Szwecji[3].

Saprotrof. Owocniki rosną na ziemi w lasach i zaroślach, wśród traw i mchów, czasami na spaleniskach, od lipca do października[3]. Zazwyczaj rosną kępkami[4].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-12-23].
 2. Species Fungorum. [dostęp 2017-12-23].
 3. a b c d Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
 4. a b c Mushroom. Clavaria fumosa. [dostęp 2017-12-24].
 5. Discover Life Maps. [dostęp 2017-12-23].
 6. Aktualne stanowiska goździeńca gliniastego w Polsce. [dostęp 2017-12-24].
 7. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
Na podstawie artykułu: "Goździeniec przydymiony" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy