Godło Naddniestrza


Godło Naddniestrza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Godło Naddniestrza. Godło Mołdawskiej SRR.

Godło Naddniestrza - pochodzi z okresu Związku Radzieckiego i swym wyglądem nawiązuje do godła ZSRR.

Symbolika | edytuj kod

Jest nieznacznie zmienioną wersją godła Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, obowiązującego w latach 1940 - 1991. W odróżnieniu od godła Białorusi, które także jest zmodyfikowaną wersją symbolu z czasów ZSRR, godło Naddniestrza nie zostało pozbawione symboli socjalistycznych; nadal znajdują się na nim sierp i młot oraz czerwone flagi i czerwona gwiazda. Różnica w stosunku do godła Mołdawskiej SRR polega na dodaniu fal symbolizujących Dniestr oraz na zastąpieniu napisu wzywającego do jedności proletariatu i skrótu ówczesnej nazwy republiki (PCCM). Obecnie w miejscu tych napisów znajdują się skróty nazw tego nieuznawanego państwa Naddniestrzańska Republika Mołdawska w językach mołdawskim - PMH (od Република Молдовеняскэ Нистрянэ), rosyjskim - ПМР (od Приднестровская Молдавская Республика) i ukraińskim - ПМР (od Придністровська Молдавська Республіка).

Symbolika godła nawiązuje, podobnie jak innych godeł republik radzieckich, do godła ZSRR, symboli ruchu robotniczego, zaś wieńce z kłosów są typowym dla godeł państw socjalistycznych podkreśleniem roli rolnictwa. Czerwona, pięcioramienna gwiazda jest symbolem zwycięstwa socjalizmu w pięciu częściach świata, sierp i młot - sojuszu robotniczo-chłopskiego, wschodzące słońce - nowej ery w życiu kraju (obecnie ta symbolika nie ma przełożenia na politykę władz, jest ona zachowana przez nawiązanie do radzieckiej przeszłości). Wieńce z kłosów i kaczanów (kolb) kukurydzy, oraz owoce: jabłka, gruszki i winogrona są symbolem rolniczego charakteru kraju.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Godło Naddniestrza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy