Godło Republiki Południowej Afryki


Godło Południowej Afryki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Godło Republiki Południowej Afryki) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Godło Południowej Afryki

Godło Południowej Afryki, a raczej herb Południowej Afryki – symbol państwowy Republiki Południowej Afryki obowiązujący od 27 kwietnia (Dzień Wolności) 2000 roku.

Spis treści

Opis herbu | edytuj kod

Na złotej tarczy, okolonej bordiurą w barwie ochry, para witających się ludzi, również w tej barwie. Tarcza otoczona po bokach kłosami pszenicy. Ponad tarczą, skrzyżowane ze sobą, knobkerrie i włócznia (oszczep), między nimi stylizowany kwiat protei królewskiej. W klejnocie herbu stylizowany sekretarz z rozpostartymi skrzydłami, ponad którym korona wschodzącego słońca.

W dewizie herbowej, na spowijającej ciosy słoniowe zielonej szarfie, motto ǃke e: ǀxarra ǁke (w jednym z języków khoisan, w wolnym przekładzie „zróżnicowani, ale zjednoczeni”).

Historia | edytuj kod

W 1999 roku południowoafrykańskie Ministerstwo Sztuki, Kultury, Nauki i Techniki ogłosiło konkurs na projekt nowego symbolu państwa. Wstępny wzór opracowano na podstawie nadesłanych pomysłów, jednak znaczny wpływ na wybór jego kształtu miał rząd. Ostatecznie wybrano projekt autorstwa Iaana Bekkera.

Herby dawnych Bantustanów | edytuj kod

Republiki Burskie (niektóre) | edytuj kod

Kolonie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Godło Republiki Południowej Afryki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy