Godność (film)


Godność (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Godność – polski film polityczny z 1984 roku w reżyserii Romana Wionczka, jeden z czołowych filmów propagandy antysolidarnościowej czasu stanu wojennego[1].

Film spotkał się z dużą falą krytyki ze względu na słaby poziom artystyczny. Mimo to w lutym 1987 r. miał swoją premierę jego sequel Czas nadziei[2].

Spis treści

Geneza | edytuj kod

Scenariusz oparto na autentycznej historii, która zdarzyła się w Fabryce Amortyzatorów „Polmo” w Krośnie. W październiku 1981 r. doszło tam do konfliktu zakładowej komórki "Solidarności" z przewodniczącym Związku Zawodowego Metalowców Józefem Topolskim. Miał on domalować na transparencie z napisem „do prawdy przez Solidarność" słowa „Naiwni wierzą, że…”. Działacze "Solidarności" zażądali usunięcia Topolskiego z fabryki, a gdy nie zgodziła się na to dyrekcja, został on wywieziony z zakładu na taczce. Prokuratura postawiła kilku działaczom zakładowej "Solidarności" zarzuty naruszenia nietykalności osobistej. Ostatecznie sprawa została umorzona po wprowadzeniu stanu wojennego. Do tej historii Jerzy Grzymkowski dopisał tło, które miało wprost uzasadniać decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego.

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu osnuta jest wokół historii Karola Szostaka. Powszechnie szanowany, bezpartyjny fachowiec w końcu listopada 1981 r. zostaje wybrany przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Metalowców. Działacze "Solidarności" atakują Szostaka, za to, że nie chce brać udziału w organizowanych przez nich strajku. Tłum działaczy "Solidarności" wiecuje, domagając się usunięcia Szostaka. Zostaje wsadzony na taczkę i wywieziony za bramę fabryki.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tajna gra aktorów przeciw PRL, Do Rzeczy, 29 listopada 2018 [dostęp 2021-02-02]  (pol.).
  2. Andrzej Zawistowski, Męka i zmartwychwstanie Karola Szostaka czyli „Solidarność” w oczach partyjnego reżysera, „Mówią Wieki”, 2012, nr 12, s. 36-41.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Godność (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy