Godzilla kontra Mechagodzilla (film 2002)


Godzilla kontra Mechagodzilla (film 2002) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Godzilla kontra Mechagodzilla (jap. ゴジラ×メカゴジラ Gojira X Mekagojira) – 26. film o Godzilli i czwarty w serii Shinsei. Reżyserem został Masaaki Tezuka, a scenariusz napisał Wataru Mimura.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Rok 1954. Godzilla atakuje Tokio i zostaje zabity przez niszczyciel tlenu dra Serizawy, jednak naukowiec zabiera tajemnicę broni do grobu. Potem kolejne potwory atakują Japonię. Japońskie Siły Samoobrony tworzą gamę broni, m.in. działo termiczne i masery do walki z bestiami.

Rok 1999. Nagle pojawia się kolejny Godzilla. Jednostka Maserowa zostaje wysłana, aby go pokonać, jednak broń nie działa przeciwko jaszczurowi. Akane Yashiro panikuje podczas ataku i w zderzeniu z jej pojazdem na dół zbocza spada jeep, który zostaje zdeptany przez Godzillę. Choć zostaje uniewinniona, Akane zostaje oddelegowana do pracy w bibliotece.

Rząd Japonii postanawia zbudować broń, która wreszcie da radę pokonać potwora. Gdy odkrywają szkielet bestii zabitej w 1954 r., zwracają się do specjalisty od biomaszyn, dra Yuhary, aby pomógł im w projekcie. Początkowo odmawia, jednak w końcu zgadza się.

Rok 2003. Broń zostaje ukończona. Akane dowiaduje się, że awansowała na pilota Kiryu – nowego biocyborga do walki z Godzillą. Jednak jeden z jej kolegów, Hayama, odnosi się wobec niej bardzo chłodno: uważa, że to z winy Akane jej brat zginął w 1999 roku. Dowódca grupy każe mu zostawić ją w spokoju, ale Akane czuje się niepewnie na swoim stanowisku.

Podczas prezentacji Kiryu Godzilla atakuje miasto. Kiryu, wysłany przeciwko niemu, łatwo radzi sobie z potworem. Nagle, gdy Godzilla wydaje ryk, Kiryu przestaje odpowiadać. Godzilla ucieka, a samoloty transportowe chcą zabrać Kiryu do bazy. Nagle maszyna atakuje je i rusza do ataku na miasto. Próba powstrzymania go kończy się zestrzeleniem jednego z samolotów. Dopiero po godzinie moc Kiryu się wyczerpuje. Premier podejmuje decyzję o zawieszeniu programu.

Yuhara odkrywa, że wykorzystanie DNA Godzilli w Kiryu sprawiło, że w chwili, gdy słyszy ryk Godzilli, budzi się w nim dusza Godzilli sprzed 50 lat.

Podczas rozmowy Akane i Yuhary Hayama nie okazuje jej wdzięczności za uratowanie z zestrzelonego samolotu. Jednak wszyscy koledzy z drużyny i Yuhara stają murem w obronie dziewczyny. Tymczasem Sara, córka Yuhary, nie potrafi zrozumieć, czemu ludzie zmuszają Kiryu do walki z Godzillą. Yuhara wyjaśnia, że matka Sary zmarła, będąc w ciąży, dlatego jego córka jest wrażliwa na kwestię życia. Akane rozmawia z dziewczynką.

Godzilla ponownie atakuje Tokio. Ludzie starają się go powstrzymać z pomocą maserów i ciężkiej artylerii, ale bez skutku. Po spotkaniu Togashi i premiera Igarashi, zapada decyzja o użyciu Kiryu. Maszyna w ostatniej chwili ratuje szpital w Shinagawie od zniszczenia. Rozpoczyna się walka.

W czasie ataku Kiryu szykuje się do użycia Działa Zero Absolutne, gdy nagle Godzilla wywraca go; lodowaty pocisk trafia w budynki, niszcząc je, a Kiryu przestaje reagować. Akane mimo protestów rusza do maszyny, by pokierować ją ręcznie. Udaje jej się dotrzeć do Mechagodzilli, ale robotowi brakuje mocy. Zostaje ona przesłana z elektrowni.

Nagle, gdy Kiryu wstaje, znów zostaje powalony przez potwora. Akane, oszołomiona, ma halucynacje swoich kolegów, Yuhary i Sary, co dodaje jej sił do walki. Hayama, widząc, że Godzilla za chwilę znów zaatakuje, katapultuje swojego kolegę z samolotu i wystawia się na atak. Godzilla łapie samolot w pysk. Hayama żąda, aby Akane użyła Działa Zero Absolutne, ta jednak rusza na Godzillę; Kiryu wyrywa kokpit i Hayama katapultuje się, a Kiryu unosi Godzillę i gdy wpadają pod wodę – Akane używa Zera Absolutnego.

Przez chwilę w centrum operacyjnym ludzie obawiają się, że Akane nie żyje; okazuje się jednak, że Godzilla, ranny, oddala się, a Mechagodzilla – z urwaną ręką i zniszczonym Działem Zero Absolutne – wynurza się na powierzchnię. Akane wychodzi z maszyny, obserwując odchodzącego Godzillę.

Występują | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

 • Kiryu w języku japońskim zapisuje się 機龍 i oznacza to „maszynowy smok”.
 • Film czerpie bardzo wiele z poprzednich filmów; szkielet Godzilli, użyty do budowy Kiryu, pochodzi z Godzilli zabitego w 1954 r., wspomina się także dwa inne potwory, Mothrę i Gairę, giganta z filmu Pojedynek potworów.
 • W filmie Godzilla z 1954 r. szkielet Godzilli również został zniszczony, lecz w GxMG jest nietknięty.
 • W wersji amerykańskiej mówi się, że Działo Termiczne i masery zabiły Mothrę i Gairę; jest to nieprawdą, bowiem Mothra przeżyła w filmie z lat 60., natomiast Gaira zginął w pojedynku ze swoim bratem – Sandą, z powodu wybuchu podwodnego wulkanu. W wersji japońskiej mówi się, że bronie zostały użyte przeciwko potworom, a nie, że je zabiły.
 • Kiryu tylko trzy razy zostaje określony jako Mechagodzilla: raz, gdy premier pokazuje naukowcom szkielet Godzilli, drugi, gdy dzieci idące ulicą mijają ośrodek, w którym buduje się Kiryu i trzeci, gdy profesor Yuhara stwierdza, że bez komputerów z DNA Godzilli „Mechagodzilla będzie bez szans”.
 • Po raz pierwszy od filmu Powrót Godzilli w filmie nie użyto utworów Akiry Ifukube, nawet słynnego „Tematu Godzilli”.
 • W porównaniu z innymi filmami o Godzilli, historia jest utrzymana w bardziej realistycznym tonie:
  • Kiryu ma ograniczony zapas energii (maszyny z poprzednich filmów nie miały takiego ograniczenia) i może walczyć tylko przez dwie godziny, a jeśli użyje Działa Zero Absolutne, to nawet mniej.
  • Kiryu nie zostaje zbudowany z pomocą technologii przyszłości, jak Mechagodzilla z 1993 r. czy M.O.G.U.E.R.A. (zbudowane ze szczątków Mecha-King Ghidory, stworzonego w przyszłości).
  • Japonia nie buduje sobie maszyny tak od razu: zawiera wiele umów międzynarodowych, a realizacja projektu zajmuje aż cztery lata (wiele mechów w poprzednich filmach powstawało w kilka miesięcy).
  • Również masery są nieco bardziej realistyczne niż poprzednio: niekorzystne warunki atmosferyczne, jak deszcz, mogą zmniejszyć ich skuteczność, gorzej też działają przeciw stworzeniom zmiennocieplnym, jak Godzilla, a lepiej – stałocieplnym (jak humanoid Gaira).
 • Gościnnie wystąpił bejsbolista Hideki Matsui o pseudonimie Godzilla.
 • Podobnie jak w Godzilla kontra Megaguirus główną postacią jest kobieta, która ze względu na traumatyczne wydarzenia związane z Godzillą, chce pokonać potwora za wszelką cenę.

Wyniki kasowe | edytuj kod

Film kosztował około 8,5 mln dolarów; zarobił w Japonii w sumie 1,91 mld jenów, stając się drugim po Wielkiej bitwie potworów kasowym sukcesem Shinsei. Film w kinach obejrzało około 1,7 mln widzów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Godzilla kontra Mechagodzilla (film 2002)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy