Golden Axe


Golden Axe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Golden Axe – gra komputerowa typu beat ’em up osadzona w świecie fantasy, pierwsza z serii Golden Axe[3].

Akcja gry ma miejsce w krainie Yuria, wzorowanej na świecie znanym z serii o Conanie Barbarzyńcy. Głównym antagonistą jest Death Adder, który porwał króla i jego córkę, a także szuka Złotego Topora – symbolu całej krainy. Przeciwstawia mu się trójka bohaterów: Gilius Thunderhead, dzielny krasnolud z toporem, barbarzyńca Ax Battler oraz amazonka Tyris Flare[4].

Sama gra to przede wszystkim walka z poplecznikami Death Addera, w tym zwykłymi, uzbrojonymi ludźmi, gigantami, czy ożywionymi szkieletami. Niektórzy z przeciwników dosiadają przeróżnych zwierząt, po zrzuceniu wroga z siodła można takiego wierzchowca dosiąść. Po paru zmianach właściciela zwierzę ucieka. Każda postać, którą można sterować, ma swoją broń, a także potrafi używać odpowiednich czarów. Licznik magii uzupełniany jest za pomocą ksiąg wypadających z krasnali, które czasem się pojawiają. Rozgrywka jest trójwymiarowa, tak jak np. w serii Streets of Rage możliwe jest „wejście w głąb ekranu”, np. by uniknąć szarży wroga.

Dodatkowo zawarto tryb Duel Mode, gdzie postać gracza na małej arenie toczy pojedynek z coraz potężniejszymi przeciwnikami, czasem występującymi w parach, oraz na zwierzętach.

Odbiór gry | edytuj kod

Gra w wersji na Commodore 64 otrzymała od czasopisma „Zzap!64” wyróżnienie Gold Medal Award i ocenę ogólną na poziomie 96%. W uzasadnieniu napisano, iż jest to perfekcyjna bijatyka posiadająca ogromną grywalność[2]. Z kolei czasopismo „Secret Service” przyznało grze średnią ocenę (z kategorii: grafika, dźwięk, miodność) wynoszącą 81,67%[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Paweł Chmielowiec. Golden Axe. „Secret Service”, s. 6-7, marzec 1994. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726 (pol.). 
  2. a b c Golden Axe. „Zzap!64”. 67, s. 10–11, listopad 1990. Newsfield Publications. ISSN 0954-867X. OCLC 470391346 (ang.). [dostęp 2016-04-26]. 
  3. Golden Axe. GameSpot. [dostęp 2012-05-15].
  4. Linda Barker. Golden Axe – review. „Your Sinclair”, s. 16, styczeń 1991. 
Na podstawie artykułu: "Golden Axe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy