Google Street View


Google Street View w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Samochód Google Street View w Nowej Zelandii Samochód Google Street View w Ontario Samochód Google Street View w Polsce (Gorzów Wielkopolski)

Google Street View – funkcja Google Maps i Google Earth, która zapewnia panoramiczne (prawie cała sfera) widoki z poziomu ulicy i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części świata.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Funkcja ta jest dostępna od dnia 25 maja 2007 i początkowo obejmowała tylko pięć amerykańskich miast: San Francisco, Las Vegas, Denver, Miami, Nowy Jork, do których w kolejnych miesiącach dołączyły kolejne.

Z okazji odbywającego się w lipcu 2008 roku wyścigu Tour de France w usłudze Street View znalazły się poszczególne etapy wyścigu. Od sierpnia 2008 roku dostępne są również zdjęcia Japonii i Australii oraz w późniejszym okresie Nowej Zelandii. Od października 2008 są dostępne cztery miasta hiszpańskie i cztery miasta włoskie. 18 marca 2009 roku zostały w usłudze udostępnione większe miasta w Wielkiej Brytanii i Holandii[1]. 18 sierpnia 2009 udostępniono widoki ze Szwajcarii i kilku miast w Portugalii. Od 7 października 2009 można oglądać widoki z ośmiu miast w Czechach.

Do grudnia 2009 dołączyły zdjęcia wielu miejsc w następujących krajach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Meksyk, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Tajwan, Singapur, Australia i Nowa Zelandia.

Na początku działania usługi zdjęcia do Google Street View zostały zrobione z poziomu ulicy przez kamery zamontowane na samochodach. Później wprowadzono także inne pojazdy: trójkołowy rower, wózek pchany przez operatora, skuter śnieżny, czy zwierzę - wielbłąda[2] a także urządzenie noszone przez człowieka na plecach, dzięki czemu dostępne są panoramy z budynków, gór, parków i innych miejsc, do których nie ma dostępu zwykłym samochodem[3]. Do poruszania się używa się klawiszy strzałek na klawiaturze i myszy, aby zmienić kierunek i kąt. Wzdłuż ulic wyświetlane są linie pomocnicze wskazujące możliwy kierunek dalszego poruszania.

Zasięg usług | edytuj kod

     Pokrycie pełne

     Pokrycie częściowe

     Pokrycie planowane (oficjalnie)

     Pokrycie planowane (nieoficjalnie)

     Tylko wybrane siedziby firm lub atrakcje turystyczne

     Tylko wybrane siedziby firm

     Brak pokrycia

Kontrowersje | edytuj kod

Japonia | edytuj kod

Grupa dziennikarzy, profesorów i prawników zwróciła się do japońskiego oddziału Google z żądaniem usunięcia usługi Street View. Uważają oni, że łamie ona w sposób zasadniczy prawo ludzi do prywatności. Władze Tokio i Osaki jednocześnie zwróciły się do władz państwa o podjęcie prawnych kroków, żeby ustrzec się przed Google Street View i innych tego typu usług w przyszłości. Obecnie stosowane metody uniemożliwiające identyfikację osób nie znalazły uznania u Japończyków, których prawo w tej kwestii jest o wiele surowsze niż amerykańskie[4]. Google podporządkowało się żądaniom.

Wielka Brytania | edytuj kod

Brytyjska organizacja Privacy International skierowała oficjalną skargę do komisarza ds. informacji (Information Commissioner). Skargę oparto na 200 zgłoszeniach od osób, które zidentyfikowały się na zdjęciach widocznych w sieci. Privacy International domaga się zamknięcia brytyjskiej wersji Street View do czasu, aż sytuacja zostanie ostatecznie wyjaśniona[5].

Stany Zjednoczone | edytuj kod

Miasto North Oaks w stanie Minnesota jest prywatną własnością, łącznie z drogami, po których nie można się poruszać bez pozwolenia, chociaż nie ma tam żadnych bram. Władze miasta zażądały usunięcia wszystkich obrazów miasta dostępnych w ramach usługi Street View, w przeciwnym razie zagroziły konsekwencjami za wtargnięcie na teren prywatny. Google podporządkowało się żądaniom[6].

Problemy związane z prywatnością | edytuj kod

Wysoka rozdzielczość zdjęć (można było rozpoznać na nich twarze sfotografowanych osób) wywołała zarzuty o pogwałcenie prywatności przez Google. Na obecnie publikowanych zdjęciach twarze przechodniów są rozmyte.

W 2010 poinformowano o zbieraniu danych z otwartych sieci Wi-Fi przez samochody Street View[7]. Google było w posiadaniu 300 GB informacji, jakie te sieci wysyłały oraz pobierały, pochodzące z ponad trzydziestu krajów. Firma tłumaczyła się błędem w kodzie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Google LatLong: Street View cures the homesick blues.
  2. Google wynajmuje wielbłąda do tworzenia Street View dla Arabskiej pustyni, darmoweprogramy.org [dostęp 2019-03-31]  (pol.).
  3. Pojazdy Street View
  4. Japonia: Nie chcemy Google Street View – Internauci – Dziennik Internautów (DI) – internet w życiu i biznesie.
  5. BBC NEWS | Technology | Call to 'shut down’ Street View.
  6. North Oaks tells Google Maps: Keep out – we mean it | StarTribune.com.
  7. Google przyłapane na zbieraniu danych z otwartych sieci WIFI za pomocą samochodu Google Street View, AntyWeb, 17 maja 2010 [dostęp 2020-07-15]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Google Street View" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy