Gorajowice (województwo podkarpackie)


Na mapach: 49°46′06″N 21°29′15″E/49,768333 21,487500

Gorajowice (województwo podkarpackie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gorajowicewieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Jasło[2][3].

Znaczna część przedwojennych Gorajowic jest włączona do miasta Jasła. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Nazwa miejscowości pochodzi od osoby Goraj – właścicieli, którzy mieli tu w XIII i XIV w. posiadłości, np. ; Iwonia z Goraja, Piotr z Goraja, czy Dymitr z Goraja. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w 1185 roku, w „funadacji komesa Mikołaja Bogorii dla klasztoru w Koprzywnicy. Nazwę osady potwierdza ją także dokument Bolesława Wstydliwego z 1277 roku, zatwierdzający posiadłości cystersów koprzywnickich.

Historia | edytuj kod

W 1474 roku – zniszczenie Gorajowic przez najazd węgierski, i zwolnienie na 5 lat z podatków. Pałac był siedzibą rodów ziemskich: Piegłowscy, Piotrowscy, Trzeciewscy, Łętowscy, Riegerowie[4] – właścicieli folwarku położonego na terenie Gorajowic. W 1901 roku majątek kupił Tadeusz Sroczyński działacz i przemysłowiec naftowy. W latach 1901-1945 właścicielami wsi byli Marian i Izabela Sroczyńscy – bezdzietni, nie pozostawili po sobie spadkobierców. Dziedzic gorajowicki był ojcem chrzestnym bohatera narodowego mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który przyszedł na świat w Jaśle w 1897 roku (mylnie podawano, że urodził się w pałacu, w 1897 roku, pałac znajdował się w remoncie i jak podkreślają ówcześni właściciele, nikt tam nie mieszkał). Ten neogotycki Pałac Sroczyńskich zbudowany został w 1858 przez przedwojennych właścicieli wsi Gorajec.

Czasy współczesne | edytuj kod

Po wojnie na terenie majątku dworskiego utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). Pałac przekształcono w latach czterdziestych na siedzibę NKWD, później UB, a następnie na szpital. Po wybudowaniu nowego budynku szpitala w pałacu znajduje się Zespół Szkół Medycznych. Powstała też dzielnica domków jednorodzinnych. W Gorajcu zaś została ufundowana kapliczka przez rodzinę Sroczyńskich (obecnie znajduje się w tamtejszych lasach). W latach 1990-2000 powstało też osiedle bloków Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na wzgórzu w Gorajowicach znajduje się też nadajnik Radia FAN.

Część wsi Gorajowice pozostała poza granicami miasta Jasła.

Turystyka | edytuj kod

  • – Gorajowice – Babia Góra (387 m n.p.m.) – Warzyce

Przypisy | edytuj kod

  1. Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały w Gminie Jasło. gminajaslo.pl. [dostęp 2020-03-17].
  2. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  3. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. Gorajowice, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 692 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gorajowice (województwo podkarpackie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy