Goran Svilanović


Goran Svilanović w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Goran Svilanović, cyr. Горан Свилановић (ur. 22 października 1963 w Gnjilane[1]) – serbski polityk i prawnik, wykładowca akademicki, minister spraw zagranicznych Federalnej Republiki Jugosławii, dyplomata.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Belgradzie. Kształcił się następnie na uczelniach w Strasburgu, Saarbrücken i Stadtschlaining. Pracował jako asystent na macierzystej uczelni, skąd został w 1998 zwolniony za publiczną krytykę nowego kontrowersyjnego prawa o szkolnictwie wyższym[1]. Jako prawnik opublikował liczne prace naukowe z zakresu prawa i postępowania cywilnego, a także poświęcone kwestiom obywatelstwa i statusu uchodźcy. Był współpracownikiem różnych organizacji pozarządowych, w tym jugosłowiańskiego forum na rzecz praw człowieka i centrum praw człowieka w Belgradzie[1].

Zaangażował się w działalność Obywatelskiego Sojuszu Serbii. Był rzecznikiem tej partii i jej wiceprzewodniczącym, a w latach 1999–2004 kierował tym ugrupowaniem[1]. Od 4 listopada 2000 do 16 kwietnia 2004 sprawował urząd ministra spraw zagranicznych Jugosławii[2]. W 2004 został wybrany na posła do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii. W tym samym roku został koordynatorem jednej z grup roboczych Paktu Stabilności dla Europy Południowo-Wschodniej[1]. W 2012 został sekretarzem generalnym Rady Współpracy Regionalnej[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Goran Svilanović (serb.). otvoreniparlament.rs. [dostęp 2020-09-17].
  2. Ministries, etc. (ang.). rulers.org. [dostęp 2014-02-02].
  3. South East European foreign ministers appoint Goran Svilanović as the new Secretary General of the Regional Cooperation Council (ang.). rcc.int, 14 czerwca 2012. [dostęp 2014-02-02].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Goran Svilanović" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy