Goren


Na mapach: 33°03′23,76″N 35°14′21,11″E/33,056600 35,239197

Goren w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Goren (hebr. גורן; ang. Goren) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Moszaw Goren jest położony na wysokości 369 metrów n.p.m. w północno-zachodniej części Górnej Galilei. Leży na północno-zachodnim skraju zboczy góry Har HaGlili (551 m n.p.m.). Na południe od osady przebiega głębokie wadi strumienia Keziw, po którego drugiej stronie jest położony zamek Montfort. Na północny wschód od osady są źródła strumienia Galil, który spływa w kierunku północno-zachodnim do wadi strumienia Becet, który spływa dalej do wzgórz Zachodniej Galilei i na równinę przybrzeżną Izraela. Okoliczne wzgórza są zalesione. W odległość 2,5 km na północy przebiega granica Libanu. W otoczeniu moszawu Goren znajdują się miasto Ma’alot-Tarszicha, miejscowości Fassuta i Mi’ilja, kibuce Gaton i Elon, moszawy En Ja’akow, Manot, Awdon i Ja’ara, wioski komunalne Gornot ha-Galil, Abbirim, Micpe Hilla i Newe Ziw, oraz arabska wioska Aramisza. Na północnym wschodzie jest położona baza wojskowa Szomera, będąca bazą 300 Brygady Piechoty (rezerwowa) Bar'am. Po stronie libańskiej są położone wioski Al-Bustan, Umm at-Tut i Az-Zallutijja.

Podział administracyjny | edytuj kod

Goren jest położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia | edytuj kod

Stałymi mieszkańcami moszawu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia | edytuj kod

Moszaw został założony w 1950 roku przez imigrantów z Jemenu. Z powodu bardzo trudnych warunków życia, opuścili oni bardzo szybko nową osadę, którą zasiedlono ponownie w 1951 roku imigrantami z Afryki Północnej. Pierwsi mieszkańcy żyli w całkowitej izolacji. Byli pozbawieni elektryczności, a jedynym murowanym budynkiem do 1955 roku była stodoła[3][4].

Edukacja | edytuj kod

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w moszawie Becet lub szkoły średniej przy kibucu Kabri[5].

Kultura i sport | edytuj kod

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest boisko do koszykówki i piłki nożnej, oraz sala sportowa z siłownią.

Infrastruktura | edytuj kod

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz warsztat mechaniczny.

Turystyka | edytuj kod

Okoliczne tereny Górnej Galilei są atrakcyjnym obszarem do turystyki pieszej. W pobliżu jest położony rezerwat przyrody strumienia Keziw[6]. Największą tutejszą atrakcją są położone w pobliżu ruiny zamku Montfort. W moszawie istnieje możliwość wynajęcia noclegu.

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka moszawu opiera się na produkcji przemysłowej, i w mniejszym stopniu na rolnictwie - w większości drobne uprawy w szklarniach. W 2001 roku we wschodniej części osady utworzono niewielką strefę przemysłową. Dało to impuls do rozwoju gospodarczego. Tutejszy zakład Profal produkuje profile aluminiowe dla potrzeb budownictwa, elektroniki, przemysłu samochodowego i zbrojeniowego[7].

Transport | edytuj kod

Z moszawu wyjeżdża się na północ na drogę nr 899, którą jadąc na północny wschód dojeżdża się do wioski komunalnej Gornot ha-Galil lub dalej do moszawu Szomera. Natomiast jadąc na zachód dojeżdża się do kibucu Elon, moszawu Ja’ara i skrzyżowania z drogą nr 70 przy miejscowości Szelomi.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-08-15].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-08-15].
  3. Goren (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-08-16].
  4. Goren (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-08-16].
  5. Goren (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-08-16].
  6. Nahal Kziv – The Kziv Stream (ang.). W: Tiuli [on-line]. [dostęp 2013-08-17].
  7. Profal (ang.). W: Profal [on-line]. [dostęp 2013-08-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Goren" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy