Gorzyczki (województwo śląskie)


Na mapach: 49°56′55″N 18°24′11″E/49,948611 18,403056

Gorzyczki (województwo śląskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nieoficjalny herb wsi Gorzyczki

Gorzyczki (niem. Klein Gorschütz[1])– wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Gorzyce, przy granicy z Czechami około 10 kilometrów na południe od Wodzisławia Śląskiego.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Gorzyczki leżą na Górnym Śląsku na historycznej ziemi wodzisławskiej w pobliżu wsi Gorzyce, Łaziska, Uchylsko i Wierzniowice. Miejscowość położona jest około 10 km. na południe od Wodzisławia Śląskiego, przy granicy polsko-czeskiej.

W Gorzyczkach autostrada A1 (Gdańsk–Gorzyczki) przekracza granicę Polski i łączy się z czeską autostradą D1 prowadzącą w kierunku Ostrawy, Brna i Pragi. W miejscowości zlokalizowany jest również ostatni/pierwszy węzeł autostradowy autostrady A1. Przy węźle działają stacje benzynowe. W pobliżu wsi istnieją tereny strefy gospodarczej.

Historia | edytuj kod

Historia miejscowości ściśle wiąże się z dziejami Wodzisławia Śląskiego i ziemi wodzisławskiej. Gorzyczki są dość dużą wsią i liczą obecnie około 2000 mieszkańców.

W roku 1866 na terenie wsi, w pobliżu granicy z Czechami, miała miejsce bitwa pod Gorzyczkami.

W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Gorzyczki”[2].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Do 21 grudnia 2007 r. w miejscowości funkcjonowało Przejście graniczne Gorzyczki-Věřňovice, które na mocy Układu z Schengen zostało zlikwidowane.

Na terenie sołectwa swoją siedzibę ma Powiatowy Dom Dziecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna Gorzyczki. Od 2002 roku działa tu Ludowy Klub Sportowy Strzelec Gorzyczki.

Wieś należy do Parafii św. Anioła Stróża w Gorzycach.

Turystyka | edytuj kod

Przez miejscowość przebiega międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4 (Szlak Europy Centralnej) – w Polsce wyznakowana jako R-4, obecnie od granicy polsko-czeskiej do Krakowa. Trasa ta ma w gminie wspólny przebieg z czerwoną trasą rowerową nr 24, tzw. Pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przez miejscowość przebiega także żółta trasa rowerowa nr 316, tzw. trasa rowerowa powiatu wodzisławskiego.

Osoby związane z Gorzyczkami | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Territoriale Veränderungen in Deutschland und deutsch verwalteten Gebieten 1874 - 1945, www.territorial.de [dostęp 2020-09-25] .
  2. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 26. ISBN 83-87424-77-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gorzyczki (województwo śląskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy