Goswin Nickel


Goswin Nickel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Goswin Nickel (ur. 1 maja 1582 w Koslar k. Jülich, zm. 31 lipca 1664 w Rzymie) – niemiecki jezuita, 10. Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego.

Wstąpił do zakonu w 1604. Był profesorem teologii w Kolonii, rektorem szeregu kolegiów. Dwukrotnie pełnił urząd prowincjała (1630–1637 i 1639–1643). Następnie był powołany przez generała Franciszka Piccolominiego na asystenta prowincji niemieckich i wikariusza generalnego. Po śmierci Piccolominiego zwołał X Kongregację Generalną, podczas której przełożonym generalnym wybrano Aleksandra Gottifrediego. Gdy nowy generał zmarł niespodziewanie po dwóch miesiącach jeszcze w trakcie trwania kongregacji, ci sami delegaci wybrali jego następcą Nickela (17 marca 1652).

Przez lata jego rządów toczył się spór z jansenistami. We Francji szczególnie dotkliwa była postawa Pascala, wybitnego filozofa i sympatyka jansenistów. Nie rozstrzygnięte były kontrowersje co do rytu chińskiego.

Ze względu na podeszły wiek i pogarszający się stan zdrowia (ataki apopleksji) Nickel mianował swoim czasowym wikariuszem asytenta Niemiec, o. Christopha Schorrera (grudzień 1660 – kwiecień 1661). Natomiast podczas XI Kongregacji Generalnej 7 czerwca 1661 delegaci za zgodą papieża Aleksandra VII wybrali o. Jana Pawła Olivę wikariuszem generalnym Towarzystwa Jezusowego z pełnią władzy i prawem następstwa po śmierci generała, która nastąpiła trzy lata później.

Bibliografia | edytuj kod

  • Charles E. O’Neill: Diccionario histórico de la Compañía de Jesús. Biográfico-temático. Joaquín M. Domínguez (red.). RzymMadryt: 2001. (hiszp.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Goswin Nickel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy