Gouda (miasto)


Na mapach: 52°00′N 4°42′E/52,000000 4,700000

Gouda (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gouda i – miasto i gmina położone w zachodniej części Holandii. Liczba mieszkańców: około 70 tys.

Słynie z wyrobu sera o tej samej nazwie oraz fajek. Ciekawym zabytkiem jest ratusz pochodzący z XV wieku.

Miasto uzyskało prawa miejskie w 1272 roku od hrabiego Florisa V, jednocześnie były to pierwsze prawa miejskie wydane miastu w prowincji Holandia Południowa.

Gouda jest słynna na całym świecie dzięki produkowanemu tu serowi, którym od wieków handluje się na miejscowym targu. Dzisiaj można takie targowisko zobaczyć w każdy czwartek rano, kiedy to okoliczni producenci serów w ludowych strojach odtwarzają dawny targ serów. W mieście produkuje się też świece, fajki gliniane, i wafle przekładane syropem stroopwafels. Dawniej w Goudzie znajdowały się liczne fabryki włókiennicze i kilka browarów.

Ser z Goudy nie jest w zasadzie produkowany w Goudzie ale w okolicznych gospodarstwach i fabrykach. Pełnotłusty ser z Goudy zawdzięcza swą sławę temu, że urząd miejski dbał o kontrolę jakości oferowanych serów. Sery były również ważone w wadze miejskiej.

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się spektakularny wieczór przy świecach, kiedy na rynku gasną wszystkie światła elektryczne i palą się wszędzie świece, w oknach ratusza i oknach kamienic wokół rynku, i tradycyjnie odczytywane są wersety z Biblii. Świąteczna choinka jest corocznie fundowana przez zakonnice z zakonu Köngsberg w Norwegii.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Gouda.

Spis treści

Współpraca | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. gouda.nl: College van B en W (niderl.). [dostęp 2014-07-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (municipality of the Netherlands):
Na podstawie artykułu: "Gouda (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy