Gowienica


Gowienica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gowienica (niem. Gubenbach[potrzebny przypis]) – rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego (Zalew Szczeciński)[1] o długości 51,09 km[2].

Rzeka płynie w województwie zachodniopomorskim przez gminy: Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów, Stepnica. Jej źródła znajdują się w dolinie torfowej w okolicach Burowa, Mostów i Pogrzymia. Następnie płynie przez doliną przez teren jednostki wojskowej, obok wsi Glewice, Bodzęcin i Niewiadowo. W Bodzęcinie wpływa do niej Stepnica. Następnie przepływa przez Biebrówek, Łoźnica, Dzisna, za mostem drogi krajowej nr 3 w Babigoszczy kieruje się w leśne ostępy okolic Widzieńska. Do Zalewu Szczecińskiego (Zatoki Stepnickiej), uchodzi w Stepnicy. Osady niesione przez Gowienicę cały czas przesuwają jej ujście w głąb Zalewu.[potrzebny przypis]

Rzeka jest szlakiem kajakowym[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 76. [dostęp 2017-07-05].
  2. Gowienica na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-07-05].
  3. CzesławC. Piskorski CzesławC., Pomorze Zachodnie, mały przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka Warszawa, 1980, s. 256, ISBN 83-217-2292-X, OCLC 8032482 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gowienica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy