Gródek (Pogórze Rożnowskie)


Gródek (Pogórze Rożnowskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cmentarz wojenny na szczycie wzgórza

Gródek lub Głowa Cukru (436 m) – wzgórze na Pogórzu Rożnowskim wznoszące się w odległości około 1,7 km na południowy wschód od szczytu Wału[1]. Gródek to nazwa nadana przez miejscową ludność, która uważała, że dawniej na szczycie znajdował się gród, kopulaste wzniesienie ma bowiem obronny charakter.

Strategiczne znaczenie tego wzgórza docenili Rosjanie i w czasie I wojny światowej założyli na nim obsadzone dużą ilością żołnierzy pozycje obronne: okopy, transzeje i drut kolczasty. Wówczas wzgórze było bardziej bezleśne, niż obecnie, stanowiło więc doskonały punkt obserwacyjny i stanowisko dla artylerii. Przywodziło na myśl dostępną wówczas w handlu tzw. głowę cukru (niem. Zuckerhut) i tak też zostało nazwane przez żołnierzy austriackich[2]. 3 maja, o godz. trzeciej w nocy żołnierze armii austro-węgierskiej zdobyli wzniesienie. Dla Rosjan było ono jednak tak ważne, że o godzinie 11 przeprowadzili gwałtowny kontratak i odzyskali wzgórze. Następnego dnia o godz 4 rano austriaccy żołnierze ponowili atak i znów odbili wzniesienie[3]. Był to fragment wielkiej ofensywy sprzymierzonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich zwanej bitwą pod Gorlicami, w czasie której przełamali oni obronę wojsk rosyjskich i wypędzili ich z tych terenów daleko na wschód[4].

Obecnie na szczycie Gródka znajduje się duży cmentarz wojenny nr 185 – Lichwin. Spoczywa na nim, pochowanych wspólnie na tym samym cmentarzu 614 żołnierzy obydwu armii, którzy zginęli w zaciekłych walkach o to wzgórze[2]. Obecnie z terenów cmentarza nadal rozpościera się ograniczona przez las panorama widokowa na wschodnią i południową stronę[5]. Północno-wschodnimi stokami wzgórza Gródek, nieco poniżej jego szczytu i cmentarza prowadzi droga asfaltowa i szlak turystyki rowerowej[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Pogórze Rożnowskie. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2004. ISBN 83-89165-72-4.
  2. a b Wielka wojna w Tuchowie. [dostęp 2015-05-13].
  3. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej na bramie cmentarza
  4. Dąbrowski Jan: Wielka Wojna 1914- 1918. Trzaska, Evert i Michalski /reprint-Wydawnictwo KURPISZ s.c., 1937/ reprint 2000. ISBN 83-87621-72-2.
  5. Cmentarze I wojny swiatowej. [dostęp 2015-05-06].
Na podstawie artykułu: "Gródek (Pogórze Rożnowskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy