Gran Paradiso


Na mapach: 45°31′07″N 7°16′02″E/45,518611 7,267222

Gran Paradiso w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gran Paradiso (fr. Grand Paradis) – czterowierzchołkowy szczyt w Alpach Graickich we Włoszech o wysokości 4061 m n.p.m. Położony w regionie Dolina Aosty w pobliżu Masywu Mont Blanc w Parku Narodowym Gran Paradiso.

Uważa się, że pierwotna nazwa szczytu, wywodząca się z miejscowego dialektu, brzmiała Granta Parei - czyli "Wielka Ściana" i dopiero z czasem przekształciła się w obecną "Gran Paradiso"[1].

Pierwszymi zdobywcami szczytu byli 4 września 1860 r. brytyjscy wspinacze John Jermyn Cowell i William Dundas, prowadzeni przez przewodników z Chamonix: M.-A. Payota i Jeana Tairraz. Droga pierwszych zdobywców wiodła mniej więcej tak, jak dzisiejsza droga normalna. Pomimo kalendarzowego lata warunki były wówczas zimowe, a Payot doznał poważnych odmrożeń podczas wyrąbywania na podszczytowych polach lodowych 1275 stopni dla swoich klientów[1].

Obecnie skala trudności ocenia drogę na szczyt jako F+ lub PD-, wiedzie ona w głównej mierze przez lodowiec, rzadko poprzecinany szczelinami. Ostatnie 60 metrów stanowi eksponowane przejście z elementami wspinaczki mikstowej ocenianej na I i II w skali UIAA. Wierzchołek główny jest najbardziej wysunięty na północ i znajduje się około 15 minut wspinaczki od wierzchołka "Madonna". Dogodnym punktem wyjścia na szczyt jest schronisko turystyczne Rifugio Vittorio Emanuele II lub Rifugio Chabod.

Wierzchołki Gran Paradiso:

  • Il Roc (wschodni) - 4026 m
  • środkowy - 4015 m
  • Madonna - 4052 m
  • główny - 4061 m

Ciekawostki | edytuj kod

  • Gran Paradiso było nazwą kodową 3 wersji przeglądarki internetowej Mozilla Firefox.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Izabela Gronowska-Babicz: Gran Paradiso - pierwszy park narodowy Włoch, w: "Tatry" nr 4 (50), jesień 2014, s. 86-91

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gran Paradiso" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy