Grand Prix Argentyny Formuły 1


Grand Prix Argentyny Formuły 1 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grand Prix Argentyny – była runda Mistrzostw Świata Formuły 1.

Historia | edytuj kod

Tor powstał z inicjatywy argentyńskiego prezydenta Juana Perona po tym jak sukcesy zaczął odnosić Juan Manuel Fangio.

Tor został zbudowany poza Buenos Aires na bagnistym terenie w 1952 i był poświęcony pamięci admirała Guillerma Browna. Tor został otwarty w marcu 1952, a pierwszymi zawodami na nim rozegranymi był "PucharPerón", który wygrał Fangio. W 1953 odbyły się tu pierwsze zawody formuły 1 i były to zarazem pierwsze zawody poza Europą. Wyścigu nie ukończył bohater narodowy Fangio, który musiał się wycofać po 36 okrążeniach z powodu defektu swojego Maserati. Zwycięzcą tego wyścigu został Alberto Ascari jeżdżący Ferrari. Zwycięstwo to przyćmiła jednak tragedia jaka się wydarzyła na trybunach w wyniku której zginęło 9 osób.

Rok później zwycięzcą grand prix był już Fangio, który wygrał trzy z następnych czterech grand prix w Argentynie. W 1958 wygrał Stirling Moss, wyścig ten był ostatnim wyścigiem w karierze Fangio. Z końcem jego kariery i wygnaniem Perona w 1955 Grand Prix Argentyny zniknęło z kalendarza Formuły 1 w 1961.

Grand Prix Argentyny powróciło w 1972 z nowym bohaterem narodowym Carlosem Reutemannem. Reutemann zdobył pole position w swoim debiucie w mistrzostwach świata i został drugim kierowcą któremu udało się to osiągnąć. Wyścig wygrał Jackie Stewart. Grand Prix Argentyny pozostało w światku Formuły 1 do 1981, kiedy to Reutemann skończył karierę, a Argentyna brała udział w wojnie o Falklandy.

Prywatni przedsiębiorcy zakupili tor w 1991 i zaczęli go modernizować. Grand prix Argentyny powróciło w 1995, kiedy wygrał Damon Hill. Hill wygrał także rok później w 1996 kiedy to zdobywał tytuł mistrza świata. W 1997 Jacques Villeneuve wygrał wyścig i także zdobył później tytuł mistrza świata. Z powodu problemów finansowych wyścig w 1998 był ostatnim Grand Prix Argentyny. Ostatnim zwycięzcą jest Michael Schumacher.

Zwycięzcy Grand Prix Argentyny | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grand Prix Argentyny Formuły 1" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy