Grand Prix Niemiec Formuły 1


Grand Prix Niemiec Formuły 1 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 30 gru 2018. Od tego czasu wykonano 5 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grand Prix Niemiec (niem. Großer Preis von Deutschland) – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1907 roku Niemcy gościły, na torze w Taunus, pierwsze wyścig serii Kaiserpreis. Brały w nich udział samochody o pojemności silnika mniejszej niż osiem litrów. Pierwszym zwycięzcą Grand Prix Niemiec został Włoch Felica Nazzaro w samochodzie marki Fiat.

Pierwszy niemiecki wyścig Grand Prix został zorganizowany na torze Automobil Verkehrs und Übungs-Straße (AVUS) w południowo-zachodnim Berlinie, w 1926 r. jako wyścig samochodów sportowych. W 1929 r. stał się oficjalną eliminacją. Pierwszy wyścig na torze AVUS, który odbył się w czasie ulewy, wygrał niemiecki kierowca, Rudolf Caracciola. Adolf Rosenberger w trakcie wyścigu uległ wypadkowi, a jego samochód zabił trzech ludzi. Kolejnym niemieckim kierowcą, który wygrał Grand Prix Niemiec został dopiero Michael Schumacher w 1995 r.

19 czerwca 1927 roku wyścig został zorganizowany na torze Nürburgring, o długości 28 km. Wyścig gościł na tym torze aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy Grand Prix było rotacyjnie organizowane także na torze Hockenheimring i ostatecznie zostało tam przeniesione w 1986 roku. W 1930 i 1933 roku wyścig nie został zorganizowany z powodu problemów ekonomicznych kraju, natomiast w 1959 roku wyścig odbył się ponownie na torze AVUS.

W ramach umowy pomiędzy właścicielami torów Hockenheim i Nürburgring tory te miały na zmianę dzielić się Grand Prix Niemiec. W sezonie 2007 prawo do organizacji miał drugi z wymienionych torów, ale w wyniku sporu pomiędzy właścicielem nazwy Großer Preis von Deutschland a promotorem wyścigu na Nürburgringu, wyścig na tym torze musiał być zorganizowany jako Grand Prix Europy, a Grand Prix Niemiec nie odbyło się po raz pierwszy od 45 lat. Od sezonu 2008 zgodnie z umową pomiędzy właścicielami torów Grand Prix Niemiec odbywa się przemiennie na torach Hockenheim (w latach parzystych) i Nürburgring (w latach nieparzystych).

W 2015 i w 2017 roku wyścig się nie odbył z powodu problemów finansowych toru Nürburgring.

Tory | edytuj kod

Lista torów, na których organizowano Grand Prix Niemiec:

Zwycięzcy Grand Prix Niemiec | edytuj kod

Liczba zwycięstw (kierowcy):

Liczba zwycięstw (konstruktorzy):

Liczba zwycięstw (producenci silników):

Zwycięzcy Grand Prix Niemiec poza Formułą 1 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grand Prix Niemiec Formuły 1" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy