Grand Prix Południowej Afryki 1977


Grand Prix Południowej Afryki 1977 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grand Prix Południowej Afryki 1977 (oryg. South African Grand Prix) – trzecia runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1977, która odbyła się 5 marca 1977, po raz 11. na torze Kyalami.

23. Grand Prix Południowej Afryki, 14. zaliczane do Mistrzostw Świata Formuły 1.

Podczas Grand Prix doszło do wypadku, w którym zginął kierowca Tom Pryce i porządkowy Jansen van Vuuren.

Wypadek | edytuj kod

W czasie wyścigu kierowca Renzo Zorzi musiał zjechać na pobocze z powodu wycieku paliwa z bolidu, co spowodowało mały, ale nieszkodliwy pożar. Bolid Zorziego zatrzymał się tuż za niewidocznym grzbietem wzgórza, ale dwóch porządkowych bez zgody władz zdecydowało się przejść na drugą stronę, aby ugasić ogień. Był to 24-letni "Bill" (bliższa tożsamość nieznana) i Jansen van Vuuren. W tym momencie pojawiły się pojazdy Pryce'a i Hansa-Joachima Stucka jadąc jeden obok drugiego. Bolid Stucka ominął "Billa", jednakże jadący za nim Pryce nie mógł ominąć 19-letniego van Vuurena. Wjechał w niego z pełną prędkością, zabijając na miejscu.

Zderzenie miało minimalny wpływ na pojazd Pryce'a - spowodowało tylko lekkie uszkodzenie przedniego skrzydła. Nieszczęśliwie, gaśnica trzymana przez Van Vuurena uderzyła Pryce'a, zrywając mu kask z głowy i zabijając go na miejscu.

Wyścig | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grand Prix Południowej Afryki 1977" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy