Granica algiersko-marokańska


Granica algiersko-marokańska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Granica algiersko-marokańska w 1963

Granica algiersko-marokańska – granica międzypaństwowa o długości 1601 kilometrów dzieląca terytoria Maroka i Algierii.

Na północy granica przebiega na wybrzeżu Morza Śródziemnego pomiędzy algierskim miastem Marsa Ben M'Hidi i marokańskim – Saïda i biegnie w kierunku południowym. Następnie, pomiędzy marokańskim Fukajkiem i algierskim Beni Ounif, przybiera kierunek południowo-zachodni, omija Baszszar, dochodzi do Wadi Dara i do styku granic Algierii, Maroka i Sahary Zachodniej na zachód od Tinduf.

Granica powstała po wojnie francusko-marokańskiej w 1844 roku (traktat Lalla Maghinia, 1845) i stanowiła 140-kilometrowy odcinek granicy na północy od Morza Śródziemnego do Teniet-Sassi. Kolejne odcinki granicy powstawały w 1903, 1912 i 1934 roku (w regionie Tinduf).

Po odzyskaniu niepodległości przez Maroko (1956) i Algierię (1962) przebieg granicy był kwestionowany przez Maroko (roszczenia marokańskie do obszaru Tinduf).

15 czerwca 1972 roku w Rabacie podpisano konwencję uznającą przebieg granicy, ratyfikowana została przez parlament algierski w 1973 r. i przez Maroko w 1992 roku.

Granica w 1994 roku została zamknięta z powodu konfliktów (Algieria wspiera niepodległość Sahary Zachodniej, a Maroko jest temu przeciwne, w związku z czym oba kraje pozostają w stanie konfliktu - dodatkowo Maroko, jako że algierscy terroryści zaatakowali hotel w Marrakeszu, nałożyło obowiązek wizowy na Algierczyków, co było iskrą do zamknięcia granicy)[1][2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Algieria - Maroko - Opis Stosunków Dwustronnych, www.stosunkimiedzynarodowe.info [dostęp 2019-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-15] .
  2. Czy Algieria i Maroko otworzą granicę? - Portal Spraw Zagranicznych psz.pl, www.psz.pl [dostęp 2017-11-15]  (pol.).
  3. http://wtir.awf.krakow.pl/pdf/studenci/strony_st/projekty/maroko/maroko_magdalena_marek.pdf

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Granica algiersko-marokańska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy