Granica francusko-niemiecka


Granica francusko-niemiecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ewolucja terytorialna Francji od 985 do 1947 roku Urbanizacja terenów na trójstyku ze Szwajcarią Most graniczny nad Renem

Granica francusko-niemieckagranica międzypaństwowa, ciągnąca się na długości 451 km od trójstyku ze Szwajcarią na południu, do trójstyku z Luksemburgiem na północy.

Przebieg | edytuj kod

Granica biegnie w południowej części korytem rzeki Ren w kierunku północno-wschodnim, następnie zaś kilka kilometrów na południe od Karlsruhe skręca na północny zachód w stronę Luksemburga, który osiąga dochodząc do koryta Mozeli.

Historia | edytuj kod

Od powstania Francji w średniowieczu granica między tym państwem i państwami germańskimi sukcesywnie przesuwała się na wschód. W 1680 roku granice francuskie na wschodzie oparły się na Renie, a przebieg granicy podobny do obecnego Francja uzyskała w 1766 roku. Granica francusko-niemiecka powstała w 1870 roku, gdy powstało państwo niemieckie i przebiega obecnie w prawie identycznym kształcie. Jedynie w okresie pomiędzy wojną francusko-pruską i I wojną światową oraz w czasie hitlerowskiej okupacji Francji granica przebiegała na zachód od obecnej, zostawiając po stronie niemieckiej Alzację i Lotaryngię.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Granica francusko-niemiecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy