Granica watykańsko-włoska


Granica watykańsko-włoska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Brama Św. Anny

Granica watykańsko-włoskagranica państwowa ciągnąca się na długości 3,2 km, dookoła enklawy, jaką stanowi Watykan na terytorium Włoch i miasta Rzym. By przekroczyć granicę w miejscach innych niż bazylika Świętego Piotra i Muzea Watykańskie czy Aula Pawła VI, trzeba posiadać specjalne przepustki[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początkiem powstawania granicy było zjednoczenie Włoch i zajęcie przez Włochów terytorium Państwa Kościelnego 20 września 1870 roku. Papież nie pogodził się z tym faktem i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 roku faszystowski rząd włoski Benito Mussoliniego i sekretarz stanu papieża, Pietro Gasparri, podpisali, po dwóch latach tajnych rokowań, tzw. traktaty laterańskie[2], kończące spór i gwarantujące istnienie państwa watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich oraz uznające suwerenność Stolicy Apostolskiej jako podmiotu prawa międzynarodowego.

Przebieg granicy | edytuj kod

Mur Leoniański (granica)[3]

Granica przebiega wzdłuż murów otaczających kompleks watykański. Wokół murów biegną natomiast rzymskie ulice, a po stronie, po której znajduje się mur istnieją także chodniki. Granica przebiega wzdłuż ulic i placów Via di Porta Angelica, Piazza del Risorgimento, Via Leone VI, Viale Vaticano, Largo di Porta Cavallegeri, Piazza del Sant' Uffizio. Do obejścia całego kompleksu wystarcza godzina spaceru[4]. Na pl. św. Piotra znajduje się biała linia, położona na wysokości kolumnady Gianlorenzo Berniniego, która wyznacza granicę[5].

Przejścia graniczne[6] | edytuj kod

Na teren Watykanu można wejść w pięciu miejscach[7], w tym przez trzy bramy, Arco delle Campane, Spiżowa Brama i Cancello di Sant’Anna. Dwie pierwsze znajdują się na pl. św. Piotra. Wejścia znajdują się też przy Auli Pawła VI oraz Muzeach Watykańskich.

Przypisy | edytuj kod

  1. INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH
  2. Tekst traktatów w języku angielskim
  3. Watykan - sekrety najmniejszego państwa świata (pol.). Grupa Wirtualna Polska, 2014-09-30. [dostęp 2015-05-05].
  4. Racjonalista|Sklep - Watykan bez tajemnic i ciekawostki o papieżach. Skarbnica anegdot, ksiegarnia.racjonalista.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
  5. Watykański dom Piotra - Roman Kempny - Portal OPOKA, www.opoka.org.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
  6. nuke.rzym.org, nuke.rzym.org [dostęp 2017-11-23]  (wł.).
  7. eKAI.pl - Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, ekai.pl [dostęp 2017-11-23] .
Na podstawie artykułu: "Granica watykańsko-włoska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy