Gregory Chaitin


Gregory Chaitin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gregory John Chaitin (ur. 15 listopada 1947) – argentyńsko-amerykański matematyk i informatyk. Od końca lat 60. XX w., Chaitin wniósł wkład do algorytmicznej teorii informacji oraz metamatematyki, prowadząc badania nad twierdzeniem Gödla o niezupełności. Jest uważany za jednego z twórców tzw. złożoności Kołmogorowa (lub Kołmogorowa-Chaitina), wspólnie z Andriejem Kołmogorowem oraz Rayem Salomonoffem. Obecnie jego algorytmiczna teoria informacji jest przedmiotem nauczania w trakcie niemal każdego kursu z zakresu informatyki.

Spis treści

Matematyka i informatyka | edytuj kod

Uczęszczał do Bronx High School of Science oraz City College of New York, gdzie rozwinął teorię, która doprowadziła go do odkrycia złożoności Kołmogorowa[1][2].

Chaitin zdefiniował stałą Chaitina Ω, liczbę rzeczywistą, której cyfry rozmieszczone są równomiernie. Niekiedy nieformalnie jest ona opisywana jako wyrażenie prawdopodobieństwa zatrzymania się losowego programu.

Jego wczesne prace nad algorytmiczną teorią informacji były inspirowane przez dokonania Solomonoffa, Kołmogorowa oraz Martina-Löfa.

Jest autorem ponad 10 książek, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Obecnie zajmuje się problemami metabiologii oraz próbami formalizacji teorii ewolucji.

Pozostałe dokonania | edytuj kod

Chaitin jest również autorem publikacji z zakresu filozofii, w szczególności metafizyki oraz filozofii matematyki. Twierdzi, że algorytmiczna teoria informacji jest kluczowa dla zrozumienia problemów z zakresu biologii (kwestia definicji „życia”, jego początku i ewolucji), a także neuronauki (problem świadomości i nauki o umyśle). W ostatnich publikacjach poświęconych epistemologii matematyki twierdzi, że jego odkrycia z zakresu logiki matematycznej i algorytmicznej teorii informacji pokazują, że matematycy powinni porzucić nadzieję na dowiedzenie pewnych faktów matematycznych i przyjąć quasi-empiryczną metodologię.

Wyróżnienia | edytuj kod

W 1995 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Maine, a w 2002 r. honorową profesurę Uniwersytetu w Buenos Aires w Argentynie, gdzie urodzili się jego rodzice i gdzie spędził część swojej młodości. W 2007 r. otrzymał Medal Leibniza[3]. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Rio de Janeiro.

Przypisy | edytuj kod

  1. http://books.google.com/books?id=LKEmB_GQ53QC&printsec=frontcover&hl=en&ved=0CCQQ6AEwAg#v=snippet&f=false , page 92
  2. On the Length of Programs for Computing Finite Binary Sequences, Journal of the ACM, volume 13, issue 4, October 1966, ss.547–569
  3. Zenil, Hector „Leibniz medallion comes to life after 300 years” Anima Ex Machina, The Blog of Hector Zenil, November 3rd, 2007.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gregory Chaitin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy