Grenoble


Na mapach: 45°10′N 5°43′E/45,166667 5,716667

Grenoble w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Isère. Przez miasto przepływa rzeka Isère[1].

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 158 000 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 8315 osób/km² (wśród 2880 gmin regionu Rodan-Alpy Grenoble plasuje się na 3. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 592.).

Spis treści

Specyfika miasta | edytuj kod

Grenoble jest jednym z największych francuskich centrów naukowych – kształci się tu około 60 000 studentów, szczególnie w dziedzinach nauk ścisłych.

Miasto posiada trzy uniwersytety :

Od 1 stycznia 2016 roku trzy uniwersytety połączono w jeden Université Grenoble Alpes (UGA).

oraz politechnikę – Institut national polytechnique de Grenoble (INPG) i szkołę zarządzania – Grenoble École de Management. Utworzono tam także strukturę o nazwie Minatec, której ambicją jest stanie się centrum innowacji w dziedzinie nanotechnologii (Pôle d'Innovation et d'expertise pour les micro et nanotechnologies).

W sierpniu 2004, tygodnik Time nazwał Grenoble, w uznaniu rozwoju jego potencjału naukowego, "małym wielkim miastem", zaliczając je do kilku najbardziej prężnych miejsc w Europie[2].

Znajduje się tam także centrum badań nuklearnych Centre d'études nucléaires de Grenoble.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Bastylia widziana ze strony Grenoble
  • Bastylia
  • Église Saint-Laurent – kościół zbudowany przez pierwszych chrześcijan (muzeum archeologiczne od 1986 roku).
  • Musée de Grenoble
  • Dauphinois Muzeum
  • Ogród Delfinów (fr. Jardin des Dauphins) – ogród spacerowy położony nad rzeką Isère, u stóp wzgórza Bastylii. Oferuje piękne widoki na skalne zerwy dominującego nad nim od wschodu fortu Rabot. W dolnej części ogrodu brązowy posąg konny Philis de La Charce, na poły legendarnej przywódczyni zbrojnego oporu mieszkańców Delfinatu przeciw najazdowi sabaudzkiemu w 1692 r., dłuta paryskiego rzeźbiarza Daniela Campagne'a.

Węzeł Wiedzy i Innowacji EIT | edytuj kod

Grenoble jest jednym z centrów Węzła Wiedzy i Innowacji (Sustainable Energy) Europejskiego Instytutu Technologicznego[3] W projekcie uczestniczą też uczelnie i przedsiębiorstwa z Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski (polskim koordynatorem projektu jest krakowska AGH) i Szwecji. Udział w projekcie pozwala na tworzenie zupełnie nowych technologii i ich transfer do biznesu na ogromną skalę. Na badania wykorzystywane w biznesie przypadnie 120 mln euro rocznie.

Centra Węzła Wiedzy i Innowacji – KIC Inno Energy: CC Germany: Karlsruhe, CC Alps Valleys: Grenoble, CC Benelux: Eindhoven / Leuven, CC Iberia: Barcelona, CC PolandPlus: Kraków, CC Sweden: Sztokholm

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Atlas Routier France 2014. Michelin, 2014, s. 232-235, 249-251. ISBN 978-2-06-719261-4. (fr.)
  2. "Grenoble: Little Big Town", 8 wrz. 2004, Time Europe Magazine; cf. www.nanoforum.org
  3. http://web.archive.org/web/20100529160533/http://eit.europa.eu/fileadmin/Content/Downloads/PDF/news_items/Summary_InnoEnergy.pdf

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Grenoble" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy