Griselda Blanco


Griselda Blanco w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Griselda Blanco (ur. 15 lutego 1943 w Cartagenie de Indias, zm. 3 września 2012 w Medellín) – kolumbijska baronka narkotykowa Kartelu z Medellín, pionierka kokainowego szlaku narkotykowego w Miami oraz podziemia lat 70. i wczesnych lat 80. XX wieku. Znana również jako La Madrina, Czarna Wdowa, Kokainowa Matka Chrzestna, Dama Mafii i Królowa Handlu Narkotykowego. Była istotną członkinią Kartelu z Medellín, jednakże później weszła z nim w relacje antagonistyczne, z powodu zamordowania Marty Saldarriagi Ochoi. Marta należała do rodziny Ochoa, która stanowiła część Kartelu z Medellín; została zabita przez Blanco, ponieważ przemycała dla niej kokainę, a Griselda ostatecznie wolała pozbawić ją życia niż wypłacić pieniądze za przemyt. Blanco postanowiła ogłosić, iż przemycany towar nigdy do niej nie dotarł, a Marta zniknęła z całym zamówieniem. Kiedy odnaleziono ciało Marty nieopodal jednej z wiejskich dróg Florydy, wszystkie podejrzenia padły na Griseldę Blanco – z tego powodu musiała się ona nieustannie ukrywać.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Griselda urodziła się w Cartagenie de Indias położonej na północnym wybrzeżu Kolumbii[1]. Kiedy miała trzy lata, razem z matką, Aną Lucíą Restrepo[2], przeprowadziła się do Medellín. W filmie dokumentalnym Kokainowi kowboje 2 były kochanek Griseldy, Charles Cosby, opowiada ze szczegółami, że Blanco w wieku jedenastu lat rzekomo porwała dla okupu i zastrzeliła dziecko pochodzące z bogatej dzielnicy miasta[1][3].

Blanco już jako dziecko była kieszonkowcem, a w wieku czternastu lat uciekła z domu matki, która podobno znęcała się nad nią fizycznie. Do dwudziestego roku życia latami zajmowała się prostytucją w Medellín[1][3]. W późniejszym okresie wyszła za swojego pierwszego męża, Carlosa Trujillo, z którym miała trzech synów: Dixona, Ubera i Osvalda[1].

Griselda Blanco była osobą otwarcie[4] biseksualną[5][6].

Biznes narkotykowy | edytuj kod

Blanco odegrała główną rolę w historii handlu narkotykami w Miami i wielu innych miastach Stanów Zjednoczonych.

W połowie lat 70. XX wieku Blanco wraz ze swoim drugim mężem, Alberto Bravo, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Queens. We dwoje rozwinęli tam ogromny biznes kokainowy. W kwietniu 1975 Blanco została oskarżona o federalny spisek narkotykowy wraz z trzydzieściorgiem swoich podwładnych. Jak dotąd jest to największa w historii sprawa związana z kokainą. Zanim Blanco została aresztowana, uciekła do Kolumbii, jednak pod koniec lat siedemdziesiątych powróciła do Miami.

Wojna narkotykowa w Miami | edytuj kod

Powrót Griseldy Blanco do Stanów Zjednoczonych rozpoczął pasmo masowych morderstw[1][3].

Blanco była zamieszana w wiele porachunków gangsterskich powiązanych z narkotykami. Wydarzenia te nazywane były wojną narkotykową w Miami lub wojnami kokainowych kowbojów. Miały one miejsce pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych XX wieku, kiedy kokaina stopniowo wypierała marihuanę[7].

W atmosferze bezprawia i korupcji, głównie spowodowanych działaniami Blanco, gangsterzy zaczęli być powszechnie nazywani „Kokainowymi Kowbojami”, a ich działalność oparta na przemocy – „wojną narkotykową w Miami”.

Sieć dystrybucji Griseldy rozciągająca się na całe Stany Zjednoczone zarabiała około 80 milionów dolarów amerykańskich miesięcznie[1].

Blanco nie wahała się używać przemocy wobec swoich rywali bądź kogokolwiek innego, kto ją zirytował, co w 1984 doprowadziło do kilku prób zamordowania szefowej mafii. Przeprowadziła się do Kalifornii, by uniknąć zamachów na jej życie.

Areszt | edytuj kod

20 lutego 1985 została aresztowana we własnym domu przez Drug Enforcement Administration. Zatrzymana bez możliwości wpłacenia kaucji, została skazana na ponad dziesięć lat pozbawienia wolności[8]. Będąc w więzieniu, nadal prowadziła swój kokainowy interes. Wywierając presję na jednym z poruczników Griseldy Blanco, Stanowe Biuro Prawne w Miami-Dade uzyskało wystarczające dowody, by oskarżyć Blanco o trzy morderstwa. Jednakże sprawa została anulowana – w dużej mierze ze względów proceduralnych – a Blanco została wypuszczona z więzienia i deportowana do Kolumbii w 2004[1]. Przed śmiercią w 2012, ostatni raz widziano ją w porcie lotniczym Bogota-El Dorado w maju 2007[1].

Rodzina | edytuj kod

Blanco miała czterech synów. Trzech z nich zostało zamordowanych krótko po odbyciu wyroków pozbawienia wolności w Stanach Zjednoczonych – poprzedzających deportacje do Kolumbii. Blanco miała swojego najmłodszego syna, Michaela Corleone Blanco, ze swoim kochankiem, Darío Sepúlvedą. Para nie mogła dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dzieckiem. Sepúlveda opuścił ją w 1983, wracając do Kolumbii i zabierając ze sobą ich syna. Blanco zapłaciła za to, by jej były kochanek został zamordowany, a syn Michael wrócił do niej do Miami[9]. Plan się powiódł. Według Miami New Times, „Bracia i ojciec Michaela zostali zabici jeszcze zanim osiągnął on dorosłość. Jego matka przebywała w więzieniu przez większość jego dzieciństwa i nastoletniości, a wychowywany był przez babcię od strony matki oraz opiekunów prawnych”[9].

W 2012 jej ostatni żyjący syn, Michael Corleone Blanco, został ukarany aresztem domowym za przemyt kokainy oraz uczestnictwo w spisku przemytniczym[10].

Śmierć | edytuj kod

W nocy 3 września 2012 Griselda Blanco została zabita w Medellín przez przejeżdżającego obok niej motocyklistę. Sprawca dwukrotnie strzelił jej w głowę, powodując śmierć[11]. Zmarła w wieku 69 lat.

Kultura popularna | edytuj kod

Griselda Blanco jest jedną z głównych postaci filmów dokumentalnych Kokainowi kowboje (2006) i Kokainowi kowboje 2 (2008).

W 2010 raperka Jacki-O nagrała utwór zatytułowany Griselda Blanco, La Madrina, który stanowił odę do stylu życia i charakteru Blanco. Syn Griseldy, Michael Corleone Blanco, wydał pozwolenie na promocję utworu[12].

Blanco odegrała znaczącą rolę w książce Jona Robertsa pod tytułem American Desperado z roku 2011[13].

Postać Griseldy odgrywana jest przez meksykańską aktorkę Anę Serradillę w hiszpańskojęzycznej telenoweli La Viuda Negra z roku 2014. Serial jest adaptacją książki La Patrona de Pablo Escobar de José Guarnizo.

Postać bezwzględnej szefowej mafii (odgrywanej przez Jadę Pinkett Smith), Fish Mooney, z serialu Gotham wzorowana jest na Griseldzie Blanco[14].

W filmie zatytułowanym Matka Chrzestna, będącym obecnie w trakcie produkcji, Catherine Zeta-Jones gra rolę Blanco[15].

W serialu telewizyjnym Comedy Central pod tytułem Drunk History (sezon 3, odcinek 2, Miami) Dan Harmon opowiada historię początku i schyłku kariery Blanco. Maya Rudolph odgrywa rolę Griseldy.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

 • Smitten, R.: The Godmother: the true story of the hunt for the most bloodthirsty female criminal of our time.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g h Brown, E.: Searching for the Godmother for Crime.
 2. Griselda Blanco tan cruel como Escobar.
 3. a b c Cocaine Cowboys 2.
 4. Swartz J.A.: Substance Abuse in America: A Documentary and Reference Guide, s. 193.
 5. Hornberger F.: Mistresses of mayhem: the book of women criminals, s. 32.
 6. Morton J.: The Mammoth Book of Gangs.
 7. Corben, B.: Kokainowi kowboje.
 8. Stany Zjednoczone kontra Griselda Blanco, 861 F.2d 773 (2d Cir. 1988).
 9. a b Michael Corleone lives in the shadow of his cocaine-queen mother.
 10. Griselda Blanco's son Michael Corleone still faces cocaine trafficking charge in Miami.
 11. 'Godmother of cocaine' shot dead in Colombia.
 12. Jacki-O Daclares Everything Is Cool With Her And "The Godmother" Griselda Blanco.
 13. Roberts J. i Wright E.: American Desperado.
 14. 'Gotham': Jada Pinkett Smith's Fish Mooney part Norma Desmond, part assassinated drug lord.
 15. On the Set for 6/29/15: Justin Lin Rolls Cameras on 'Star Trek Beyond', Emilia Clarke Wraps 'Me Before You'.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Griselda Blanco" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy