Groby Zakrzewskie


Groby Zakrzewskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kwatera główna Grób studentów z pomnikiem Ryszarda Skupina Tablica z mapą przy kwaterze głównej

Groby Zakrzewskie – zespół mogił ofiar drugiej wojny światowej na leśnym obszarze koło miejscowości Zakrzewo (gmina Dopiewo).

Według dostępnych przekazów wiadomo, że w latach 1939-1945 odbywały się tutaj masowe egzekucje polskich obywateli. Ciała pochowane zostały w dołach tworzących zbiorowe mogiły. Pod koniec wojny Niemcy dokonali ekshumacji a następnie spalenia ciał pomordowanych. W celu zatarcia śladów doły zostały zasypane a w miejscu tym zasadzono młody las. W wyniku przeprowadzonych badań na tym terenie, po wojnie, wykopano tylko szczątki ludzkich kości oraz odnaleziono nieliczne miejsca, gdzie były zbiorowe mogiły. Na mogiły trafiono przypadkiem - w miejscach pochówku las zaczął się zapadać.

Dotąd nie udało się ustalić tożsamości i dokładnej liczby ofiar. Wnioskuje się, iż mogło to być od 6 do 8 tysięcy Polaków. Miejsce ich męczeńskiej śmierci upamiętnia zespół zbiorowych mogił.

Miejsca kaźni łączy żółty szlak pieszy na odcinku z Dąbrówki do Zakrzewa, a także szlak rowerowy (częściowo). Na trasie postawiono tablice informacyjne. Groby umieszczone są w trzech miejscach:

  • mogiły księży (w południowej części kompleksu leśnego),
  • kwatera główna z krzyżami i piaskowcową tablicą pamiątkową o treści: Miejsce uświęcone męczeńską krwią Polaków pomordowanych przez hitlerowców w latach okupacji 1939 - 1945. Poszczególne masowe mogiły pozostają pod opieką młodzieży z okolicznych szkół,
  • mogiły studentów - najbliżej Zakrzewa. Nad grobem pomnik autorstwa Ryszarda Skupina z 1971 z cytatami z wierszy Władysława Broniewskiego: Trzeba umieć umierać pięknie / Patrzeć w lufy wzniesione śmiało / aż się podłe zadziwi i zlęknie / aż umilknie łoskot wystarzałów oraz Polska - to robić / Polska - to żyć / Pracując w trudzie i znoju / Polska potrafi dobrze się bić / lecz Polska pragnie pokoju. Osobny napis głosi: W tych lasach okupant hitlerowski dokonał masowych egzekucji polskich obywateli, a w tym licznej grupy studentów Uniwersytetu Poznańskiego.

Oprócz powyższego, przy leśniczówce w Zakrzewie wystawiono głaz pamiątkowy o treści: Przechodniu! Powiedz Polakom, że w tych lasach Zakrzewa i Palędzia, hitlerowscy okupanci zamordowali i spalili tysiące Polaków.

Bibliografia | edytuj kod

  1. praca zbiorowa, Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, 1992, s.313, ​ISBN 83-01-10630-1
  2. Powiat poznański - mapa turystyczna, 1:90.000, TopMapa, Poznań, 2009, ​ISBN 83-87157-16-3
  3. opisy na tablicach informacyjnych i pomnikach in situ
Na podstawie artykułu: "Groby Zakrzewskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy