Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie)


Na mapach: 50°30′09,01″N 16°33′24,01″E/50,502503 16,556669

Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wieża widokowa Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu Wieża na Grodziszczu

Grodziszcze (396 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich, w Gminie Nowa Ruda.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Wzniesienie położone jest w najniższej południowej części Wzgórz Włodzickich[1], w pobliżu Bożkowa, w kierunku południowo-zachodnim. Po południowo-zachodniej stronie u podnóża wzniesienia przebiega linia kolejowa nr 286 z Kłodzka do Wałbrzycha.

Jest to kopulaste wzniesienie o łagodnych zboczach, z wyraźnie zaznaczonym płaskim wierzchołkiem[1]. Wzniesienie w partii szczytowej częściowo porośnięte jest lasem mieszanym z przewagą drzew liściastych, zbocza zajmują pola uprawne i łąki[1].

Wieża widokowa | edytuj kod

Na wzgórzu znajdują się ruiny wieży widokowej z 1813 roku imitujące zamek, wybudowane przez hrabiego Antona von Magnisa[1]. Obecnie ruiny oraz baszta są zaniedbane. Zawalił się zmurszały dach, połamały się kręte schody[1]. Z zewnątrz można zobaczyć kunsztowną konstrukcję budowli z łamanego kamienia. Fundamenty oraz przybudówki ze ścianami przypominają średniowieczne zamczysko[1]. Na ścianach widać ślady schodów oraz wejścia do nieistniejących pokoi przyklejonych do baszty.

Budowla na Grodziszczu jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Świętej Anny, Górze Wszystkich Świętych, Kalenicy, Wielkiej Sowie i Włodzickiej Górze (w ruinie) oraz najmłodsza – w Suszynie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 148, 149. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy