Grupa Łysiny


Grupa Łysiny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Od lewej:Przełęcz Wyżni Łazek, Łysina, Facimiech

Grupa Łysiny – 3 szczyty wchodzące w skład Masywu Trzech Koron w Pieninach Właściwych: Łysina (792 m), Facimiech (668 m) i Klejowa Góra (579 m). Najbliżej Trzech Koron należących również do tego masywu znajduje się Łysina, oddzielona od Trzech Koron przełęczą Wyżni Łazek. Na niektórych mapach Łysina i Facimiech uważane są za jeden szczyt i opisywane jako Facimiech.

Grupa Łysiny tworzy wydłużony półwysep, który z trzech stron opływany jest przez wody Dunajca, tworzącego tutaj słynny Pieniński Przełom Dunajca. Łysina i Facimiech opadają do Dunajca stromymi ścianami wapiennymi kilkusetmetrowej wysokości. Pozostałe ich zbocza, a także cała Klejowa Góra są porośnięte lasem. W zakolu Dunajca, u północnych podnóży Facimiecha istnieje zanikająca już polana Facimiech (od niej właśnie pochodzi nazwa szczytu).

Cała grupa Łysiny znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego i z wyjątkiem polany Wyżni Łazek (przez który przechodzi szlak turystyczny) jest to rejon nieudostępniony do turystycznego zwiedzania.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
Na podstawie artykułu: "Grupa Łysiny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy