Grupa Armii Północ


Grupa Armii Północ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa Armii Północ – (niem. Heeresgruppe Nord) nazwa jednej z grup armii Wehrmachtu formowanych w trakcie II wojny światowej.

Po raz pierwszy wystawiona w trakcie uderzenia na Polskę we wrześniu 1939, na bazie dowództwa 2 armii. W tym czasie składała się z dwóch armii – 3 Armii uderzającej z rejonu Prus Wschodnich i 4 Armii atakującej z rejonu Pomorza Zachodniego. Po zakończeniu kampanii w Polsce przemianowana na Grupę Armii B (10 października 1939).

Po raz drugi wystawiona na kampanię w ZSRR poprzez przemianowanie dowództwa Grupy Armii C (20 czerwca 1941). W jej skład weszły: 18 armia uderzająca wzdłuż wybrzeża Bałtyku poprzez kraje bałtyckie oraz 16 armia uderzająca na jej prawym skrzydle przez Dyneburg na wyżynę Wałdaj. Obie armie poprzedzała 4 Grupa Pancerna jako siła uderzeniowa całej grupy armii atakująca przez Psków na Leningrad. We wrześniu do uderzenia na Moskwę oddano Grupie Armii „Środek” grupę pancerną. Następnie po zablokowaniu Leningradu i przegranej pod Tichwinem, całe zgrupowanie przeszło do obrony, w której pozostało do stycznia 1944 roku, kiedy rozpoczął się powolny odwrót. W lecie tego roku grupa została odcięta w Kurlandii, a w styczniu 1945 została przemianowana w Grupę Armii „Kurlandia”.

Po raz trzeci wystawiona 25 stycznia 1945 poprzez przemianowanie Grupy Armii „Środek” w Prusach Wschodnich. Składała się z 4 Armii oraz Zgrupowania Armijnego „Samland”. Okrążona w tym rejonie została rozbita i rozwiązana 2 kwietnia.

Dowódcy | edytuj kod

Skład | edytuj kod

Jednostki korpuśne:

  • 537 Batalion Łączności Grupy Armii
  • 639 Batalion Łączności Grupy Armii (2 Montażowy)

Jednostki armijne:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grupa Armii Północ" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy