Grupa GPEC


Grupa GPEC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa GPECgrupa kapitałowa z siedzibą w Gdańsku, której główną działalnością jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Jest liderem branży ciepłowniczej na Pomorzu. Działa na terenie pięciu miast: w Gdańsku, Sopocie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim oraz Pelplinie. Posiada i zarządza ponad 750 km sieci ciepłowniczych (stan na 2017 r.) i dostarcza ciepło do ponad 400 tys. odbiorców. Zatrudnia ponad 460 pracowników.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej powstało w Gdańsku w 1960 r. W 1992 r. MPEC przekształcił się w GPEC – Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W 2004 r. firma zmodernizowała i uruchomiła nowoczesną elektrociepłownię „Matarnia”[1]. W tym samym roku działalność rozpoczęła spółka GPEC SERWIS. W 2012 r. Grupa stała się udziałowcem spółek STAR-PEC, ZEC TCZEW i ENDICO (dziś GPEC TCZEW, GPEC STAROGARD i GPEC ENERGIA). W 2016 r. GPEC sp. z o.o. została głównym dostawcą ciepła w Sopocie[2], a w 2017 r. kupiła infrastrukturę w Pelplinie[3]. Grupa stale rozwija i rozbudowuje sieć ciepłowniczą w Gdańsku – m.in. w dzielnicach Kowale, Matarnia[4].

Działalność | edytuj kod

Poza wytwarzaniem i dystrybucją ciepła, Grupa GPEC oferuje także produkty okołoenergetyczne, buduje i modernizuje sieci ciepłownicze i źródła ciepła, a także rozwija działalność na rynku facility management.

Struktura organizacyjna | edytuj kod

Grupa GPEC skupia dziesięć spółek z branży energetycznej i okołoenergetycznej.

GPEC – główna spółka w Grupie. Dostarcza ciepło na terenie Gdańska (57% udziału w rynku) i Sopotu (36% udziału w rynku). Udziałowcami firmy są Leipziger Stadtwerke oraz Miasto Gdańsk.

GPEC STAROGARD – produkuje i dostarcza ciepło w Starogardzie Gdańskim.

GPEC PELPLIN – produkuje i dostarcza ciepło w Pelplinie.

GPEC TCZEW – produkuje i dostarcza ciepło w Tczewie.

GPEC EKSPERT – prowadzi działalność w zakresie kompleksowych projektów energetycznych.

GPEC ENERGIA – produkuje energię z małych elektrowni wodnych (MEW). Spółka posiada dwie takie elektrownie – w Przechowie i Zielonce.

GPEC PRO – zajmuje się projektami okołoenergetycznymi.

GPEC SERWIS – buduje, remontuje i modernizuje sieci oraz instalacje ciepłownicze.

GPEC SYSTEM – w ramach spółki funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych, skupiające działy zajmujące się obsługą finansowo-kadrową, nieruchomościami, procesami informatycznymi oraz flotą.

Orchis Energia Sopot – produkuje i dystrybuuje ciepło z lokalnych źródeł gazowych na terenie całego kraju.

Inwestycje | edytuj kod

W 2015 roku Grupa GPEC zlikwidowała kotłownię węglową przy ul. Zawiślańskiej w Gdańsku[5] i przyłączyła mieszkańców dzielnic Przeróbka i Stogi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wykonano m.in. skomplikowane przekroczenie rzeki Motławy przy wykorzystaniu technologii przewiertu sterowanego, w ramach którego przeciągnięto jednocześnie aż 4 rurociągów. Była to pierwsza taka realizacja w Europie. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł.

Ważna dla rozwoju infrastruktury Grupy była inwestycja uciepłowienia Sopotu w 2016 r.[6] Powstało tam 17 km nowej sieci ciepłowniczej, która objęła swoim zasięgiem górny taras miasta i ponad 100 budynków wielorodzinnych. Całkowity koszt doprowadzenia ciepła do Sopotu wyniósł ok. 50 mln zł.

W 2017 roku ruszyła strategiczna inwestycja w Gdańsku. Powstało 11 km nowej sieci, dzięki której do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączone zostały trzy dzielnice – Matarnia, Jasień i Kokoszki[7]. Jednym z najważniejszych etapów prac było przekroczenie Obwodnicy Trójmiasta. Przewiert rozpoczął się 6 października 2017 r. Do jego realizacji wykorzystana została jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu. W wyniku prac powstał przewiert o średnicy 1,8 m, długości 110 m na głębokości 8 metrów. W środku zostały umieszczone trzy stalowe rury o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczona została sieć preizolowana o średnicy 400 mm[8].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Grupa GPEC została nagrodzona prestiżową nagrodą Lidera Polskiego Biznesu w XXV edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Business Centre Club. Otrzymała ponadto tytuł: „Pomorski Pracodawca Roku 2014” oraz „Firma Dobrze Widziana 2013”. Wśród innych kluczowych nagród i wyróżnień znalazły się: Medal Europejski 2017 za „Ciepło z sieci ciepłowniczej” oraz  Tytanowy Laur Inwestora 2016.

GPEC Serwis zostało wyróżnione m.in. nagrodą Gazele Biznesu 2013, 2014 oraz 2016. Spółka z Grupy GPEC znalazła się też w prestiżowym gronie przedsiębiorstw, które otrzymały tytuł „Diament Forbesa 2016 i 2017”. Z kolei tytuł Geparda Biznesu 2015 otrzymały inne spółki z Grupy GPEC: GPEC ENERGIA, GPEC STAROGARD, GPEC TCZEW i GPEC.

Przypisy | edytuj kod

  1. GPEC Matarnia łączy się z GPEC, wnp.pl [dostęp 2018-02-01]  (pol.).
  2. Górny Sopot podłaczony do sieci ciepłowniczej GPEC - Gospodarka komunalna, www.portalsamorzadowy.pl [dostęp 2018-02-01]  (pol.).
  3. Grupa GPEC nowym właścicielem infrastruktury ciepłowniczej w Pelplinie i nowym dostawcą ciepła, pelplin.pl [dostęp 2018-02-01]  (pol.).
  4. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2018-02-01] .
  5. Strona Główna - Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej [dostęp 2018-02-01]  (pol.).
  6. Będzie ciepło i zdrowo. Górny Sopot wreszcie podłączony do sieci GPEC [dostęp 2018-02-01]  (pol.).
  7. . (red.), Przewiert pod obwodnicą Trójmiasta: kolejne przedsięwzięcie Grupy GPEC [ZDJĘCIA], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2018-02-01]  (pol.).
  8. WaldemarW. Gabis WaldemarW., Matarnia, Jasień i Kokoszki. Żeby było miejskie ciepło - zobacz przewiert pod Obwodnicą [FILM Z DRONA], „www.gdansk.pl” [dostęp 2018-02-01]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grupa GPEC" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy