Grupa na schodach


Grupa na schodach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa na schodach (ang. The Staircase Group) – obraz olejny amerykańskiego malarza i wynalazcy Charlesa Willsona Peale. Obraz powstał w 1795 r., a obecnie znajduje się w Philadelphia Museum of Art.

Dzieło jest typowym, dowcipnym trompe l'oeil, stworzonym głównie po to, by wprowadzić widza w błąd. Artysta przedstawił swoich dwóch synów, Raphaella i Titiana, stojących w wąskiej klatce schodowej. Rolę ramy pełniła framuga drzwiowa, natomiast przy dolnej krawędzi płótna znajdował się jeden autentyczny schodek. Umieszczony w pracowni artysty obraz sprawiał wrażenie, że w ścianie znajduje się wejście na klatkę schodową. Według przekazów "ofiarą" żartobliwego obrazu stał się George Washington, który usiłował podać namalowanym chłopcom swój kapelusz[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Nieco inną wersję zdarzenia podał Rembrandt Peale, trzeci syn malarza. Według niego Waszyngton, zmylony sztuczką autora obrazu, przechodząc, uchylił kapelusza i ukłonił się obu młodym ludziom (Opis obrazu na stronie Philadelphia Museum of Art (ang.). [dostęp 26.07.2010].)

Bibliografia | edytuj kod

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 501. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grupa na schodach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy