Grzegorz Kasprzik

Grzegorz Kasprzik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grzegorz Kasprzik (ur. 20 września 1983 w Pyskowicach) – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w polskim klubie Górnik Zabrze. Były młodzieżowy reprezentant Polski. Posiada także niemieckie obywatelstwo. Brat Tomasza Kasprzika, bramkarza LZS Leśnica.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Początki kariery | edytuj kod

Kasprzik rozpoczął swoją karierę w Górniku Zabrze, gdzie na pierwszy trening zaprowadził go ojciec[1]. W 2000 roku wystąpił na Mistrzostwach Europy do lat 16 w Izraelu. Jako 19-latek uważany był za jednego z najzdolniejszych bramkarzy w kraju[1]. Występował też w juniorskiej reprezentacji Antoniego Szymanowskiego. Testowany był m.in. przez Legię Warszawa, Amikę Wronki i Świtu Nowy Dwór Mazowiecki[1]. Rozwój jego kariery zahamowało zerwanie więzadeł w kolanie oraz problemy z prawem[1]. 16 miesięcy spędził w areszcie śledczym w Gliwicach z powodu zarzutów pobicia[1]. Na początku 2005 roku trafił do Przyszłości Ciochowice i występował tam przez kolejne dwa sezony.

Piast Gliwice | edytuj kod

Latem 2006 roku podpisał kontrakt z Piastem Gliwice, w którego barwach zadebiutował 16 września, kiedy to wystąpił w meczu ze Stalą Stalowa Wola. W sezonie 2006/07 rozegrał tylko pięć ligowych spotkań, jednak już w kolejnych rozgrywkach stał się podstawowym bramkarzem Piasta. Wraz z drużyną w sezonie 2007/08 awansował do Ekstraklasy[2]. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował 9 sierpnia 2008 roku w wygranym 2:0 spotkaniu przeciwko Cracovii[3]. W sezonie 2008/09 wystąpił we wszystkich, trzydziestu ligowych meczach.

Lech Poznań | edytuj kod

W czerwcu 2009 roku Kasprzik podpisał czteroletni kontrakt z Lechem Poznań[4][5]. W debiucie wybronił dwa rzuty karne w przeciwko Wiśle Kraków, zaś Lech zdobył Superpuchar Polski[6]. 30 lipca po raz pierwszy zagrał w europejskich pucharach. Wystąpił wówczas w meczu trzeciej rundy eliminacyjnej Ligi Europy z Fredrikstad FK[7]. Z rozgrywek Lech odpadł w następnej fazie po rzutach karnych w pojedynku z Club Brugge. Przy jedynym golu w regulaminowym czasie gry Kasprzik popełnił błąd, gdy po strzale zza pola karnego Vadisa Odjidjy-Ofoe odbij piłkę przed siebie, wprost do Wesleya Snocka[8]. Miejsce w podstawowym składzie stracił po ósmej kolejce Ekstraklasy i spotkaniu z Legią Warszawa[9]. Na kolejny mecz z Arką Gdynia w ogóle nie pojechał[10]. Potem już do końca sezonu pełnił rolę rezerwowego. W przerwie zimowej pojawiły się doniesienia, że Lech chce się pozbyć Kasprzika, ostatecznie jednak piłkarz pozostał w klubie[10]. W styczniu 2010 roku lekarze przeprowadzili badania, które wykazały u niego kontuzję stawu kolanowego, w wyniku której nie zagrał już do końca sezonu[10]. W marcu 2012 Lech za porozumieniem rozwiązał kontrakt z Kasprzikiem[11].

Flota Świnoujście i Nieciecza KS | edytuj kod

Pod koniec lipca 2012 roku Kasprzik podpisał kontrakt z pierwszoligową wówczas Flotą Świnoujście[12]. Rok później wraz z Sebastianem Olszarem opuścił klub i przeniósł się do Niecieczy KS[13]. 6 grudnia klub rozwiązał z nim kontrakt[14].

Górnik Zabrze | edytuj kod

27 grudnia 2013 roku Kasprzik został graczem Górnika Zabrze, z którym związał się półrocznym kontraktem z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata[15].

Statystyki kariery | edytuj kod

(aktualne na dzień 24 sierpnia 2015)

Sukcesy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

1. a b c d e Kasprzik siedział w więzieniu! (pol.). Fakt, 9 maja 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  2. Piast Gliwice w Ekstraklasie (pol.). 90minut.pl, 24 maja 2008. [dostęp 19 stycznia 2010].
  3. Ekstraklasa: Piast 2-0 Cracovia (pol.). 90minut.pl, 9 sierpnia 2008. [dostęp 19 stycznia 2010].
  4. Grzegorz Kasprzik bramkarzem Lecha (pol.). Lech Poznań, 23 czerwca 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  5. Kasprzik podpisał kontrakt z Lechem (pol.). 90minut.pl, 23 czerwca 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  6. Lech zdobył Superpuchar (pol.). 90minut.pl, 25 lipca 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  7. Pociecha z Lecha (pol.). 90minut.pl, 30 lipca 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  8. Belgowie lepsi w karnych (pol.). 90minut.pl, 27 sierpnia 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  9. Kasprzik: będę walczył o swoje (pol.). Wirtualna Polska, 14 października 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
  10. a b c Kasprzik nie zagra do końca sezonu (pol.). 90minut.pl, 11 stycznia 2010. [dostęp 19 stycznia 2010].
  11. Lech rozwiązał kontrakt z Grzegorzem Kasprzikiem. Lech Poznań, 9 marca 2012. [dostęp 3 kwietnia 2012].
  12. I liga: Kasprzik we Flocie (pol.). Sport24.pl, 30 lipca 2012. [dostęp 27 września 2013].
  13. >G.Kasprzik i S.Olszar w Termalice Bruk-Becie (pol.). Nieciecza KS, 25 czerwca 2013. [dostęp 27 września 2013].
  14. Grzegorz Kasprzik i Shōtarō Okada odchodzą z Termaliki Bruk-Betu (pol.). 90minut.pl, 6 grudnia 2013. [dostęp 7 grudnia 2013].
  15. Grzegorz Kasprzik piłkarzem Górnika! (pol.). Górnik Zabrze, 27 grudnia 2013. [dostęp 27 grudnia 2013].