Grzegorz Przemyk


Grzegorz Przemyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 maj 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pogrzeb Grzegorza Przemyka Nekrolog Grzegorza Przemyka Kondukt żałobny w drodze z kościoła św. Stanisława Kostki do Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie Kondukt żałobny w drodze z kościoła św. Stanisława Kostki do Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W pierwszym rzędzie pośrodku idzie Jan Sikorski Kondukt żałobny w drodze z kościoła św. Stanisława Kostki do Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie Kondukt żałobny w drodze z kościoła św. Stanisława Kostki do Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie Kondukt żałobny w drodze z kościoła św. Stanisława Kostki do Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Przed trumną idzie biskup Władysław Miziołek Pogrzeb Grzegorza Przemyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Pogrzeb Grzegorza Przemyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Pogrzeb Grzegorza Przemyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Tymczasowy grób Grzegorza Przemyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Dawna siedziba komisariatu MO przy ul. Jezuickiej 1/3, w którym został śmiertelnie pobity Grzegorz Przemyk. Widoczna tablica pamiątkowa odsłonięta w 2012 Grób Grzegorza Przemyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Tablica poświęcona Grzegorzowi Przemykowi w kaplicy rektoralnej pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Sanoku Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka na budynku XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie przy ul. Elektoralnej 5/7. Tablicę odsłonięto w czerwcu 2003, w 20. rocznicę śmierci Przemyka. Na tablicy zamieszczono jego wiersz Gra w szczerość z tomiku „Oko”

Grzegorz Przemyk (ur. 17 maja 1964 w Warszawie, zm. 14 maja 1983 tamże) – polski poeta, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka. Uczeń XVII LO im. Frycza Modrzewskiego. Został pobity przez milicjantów, co doprowadziło do jego śmierci.

Spis treści

Zabójstwo i konsekwencje | edytuj kod

Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez milicję 12 maja 1983, na Placu Zamkowym w Warszawie, kiedy wraz z kolegami świętował zdaną maturę. Wraz z nim zatrzymano kolegę Cezarego Filozofa. Żaden z nich nie miał przy sobie dokumentów. Przemyk został zabrany do pobliskiego komisariatu MO przy ul. Jezuickiej 1/3, gdzie został pobity przez 3 funkcjonariuszy. Po powrocie do domu zaczął odczuwać bardzo silne bóle w rejonie brzusznym. Karetka zabrała go do szpitala. Zmarł po dwóch dniach od pobicia w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej, czyli 3 dni przed swoimi 19 urodzinami. W szpitalu operowali go dr Leszek Karpiński, Filip Grzejszczyk oraz Marek Bagniewski. Ten ostatni zeznawał później o sprawie w angielskim parlamencie.

19 maja biskup Władysław Miziołek[1] odprawił mszę za Przemyka w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Na tę mszę oraz na pogrzeb na Powązkach przybyły tłumy. Ulica, wiodąca z kościoła na Powązki, została zamknięta dla normalnego ruchu samochodowego, aby mogły nią przejechać specjalne autokary, wiozące uczniów z XVII L.O. Poza tym ulicą i chodnikami szły tłumy uczestników uroczystości pogrzebowej. Ze względu na okoliczności śmierci Przemyka i osobę jego matki pogrzeb stał się zarazem manifestacją antykomunistyczną. Ludzie wznosili transparenty o treści politycznej, często nawiązujące do „Solidarności”. Tym samym pogrzeb Grzegorza Przemyka stał się pierwszą tak wielką manifestacją przeciw władzy komunistycznej od czasu wprowadzenia stanu wojennego.

Przez kraj przetoczyła się fala oburzenia na brutalność milicji[2].

Od samego początku władze (Jerzy Urban, Czesław Kiszczak) oraz Służba Bezpieczeństwa prowadziły działania dezinformacyjne, mające na celu odwrócenie uwagi od milicji i zrzucenie winy na lekarzy[3]. Do tuszowania sprawy zaangażowano funkcjonariuszy Biura Śledczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (jego dyrektorem był wówczas Hipolit Starszak)[4]. Konsultantami SB w zakresie dezinformacji i oczerniania ofiar oraz świadków byli profesorowie Włodzimierz Szewczuk oraz Józef Borgosz[5]. W rezultacie tych działań w grudniu 1983 winą obciążono sanitariuszy oraz lekarkę, którzy wieźli Przemyka z domu do szpitala. Tę wersję wydarzeń potwierdzono w zakończonym w 1984 procesie w wyniku nacisków Czesława Kiszczaka (notatka: „Ma być tylko jedna wersja śledztwa – sanitariusze”). Milicjanci Ireneusz Kościuk i Arkadiusz Denkiewicz zostali uwolnieni od zarzutów.

Po śledztwie prowadzonym przez prokurator Ewę Chałupczak i milicjanta Jacka Ziółkowskiego[6][7] skazano dwóch sanitariuszy, w tym Michała Wysockiego oraz lekarkę Barbarę Makowską-Witkowską, która przesiedziała w więzieniu trzynaście miesięcy. Według Wysockiego zmuszono go do przyznania do winy groźbami zabicia rodziny. Zostali oni zwolnieni w wyniku amnestii[8][9].

W 1984 Czesław Kiszczak przyznał nagrody pieniężne funkcjonariuszom MSW za „ujawnienia wobec opinii publicznej rzeczywistej prawdy”[10].

Po 1989 wyroki te uchylono i wznowiono proces. W 1997 wydano wyroki skazujące Denkiewicza – oficera dyżurnego komisariatu – oraz Kazimierza Otłowskiego z b. Komendy Głównej MO, któremu zarzucono próbę zniszczenia akt sprawy Przemyka w 1989. Kościuk został uniewinniony[11]. Po ostatecznej decyzji Sądu Najwyższego z 1999 Otłowski został uniewinniony, a Denkiewicz skazany. Denkiewicz unika jednak kary z powodów zdrowotnych.

IPN prowadzi osobne śledztwo w sprawie odpowiedzialności za bezprawne działania władz PRL w całej sprawie.

Sąd, który w piątym procesie w 2008 roku skazał Ireneusza Kościuka za pobicie Grzegorza Przemyka na cztery lata, uznał iż oskarżony nie wiedział, kim jest Grzegorz Przemyk. Jego zatrzymanie było przypadkowe i wiązało się z tym, że nie miał on przy sobie dowodu osobistego. Zdaniem sądu, zatrzymując Grzegorza Przemyka, Kościuk nie mógł wiedzieć, że jest on synem Barbary Sadowskiej. 27 maja 2008 Kościuk został skazany na cztery lata za „niebudzące wątpliwości” śmiertelne pobicie Przemyka[12].

W połowie grudnia 2009 roku sąd apelacyjny w Warszawie uznał, że sprawa śmierci Grzegorza Przemyka przedawniła się 1 stycznia 2005. Tym samym umorzył proces Ireneusza Kościuka[13].

Grzegorz Przemyk jest pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 100.

Kilka dni wcześniej, 3 maja 1983 milicjanci pobili również matkę Przemyka, Barbarę Sadowską, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom mieszczącym się na terenie kościelnym przy furcie klasztoru sióstr franciszkanek służebnic Krzyża FSK przy kościele św. Marcina w Warszawie[14].

Upamiętnienia i odznaczenia | edytuj kod

Tablica poświęcona Grzegorzowi Przemykowi znajduje się w kaplicy rektoralnej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Sanoku. Została ufundowana i odsłonięta przez młodzież szkolną 30 maju 1987 roku[15][16] Wypisano na niej fragment z Księgi Psalmów 37,17: ...ramiona niegodziwych będą złamane, ale sprawiedliwych Pan wspomoże[17].

Na budynku XVII LO im. Frycza Modrzewskiego w Warszawie, do którego uczęszczał Przemyk, odsłonięto w czerwcu 2003, w 20. rocznicę śmierci, tablicę pamiątkową[18]. Na tablicy zamieszczono jego wiersz Gra w szczerość z tomiku „Oko”.

3 maja 2008 został przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[19].

16 maja 2013 Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę, w której oddał hołd Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci. Senatorowie potępili w niej „sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu” i zaapelowali o ponowienie próby osądzenia winnych. Wcześniej, ze względu na zastrzeżenia do jej treści zgłoszone przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, uchwały nie przyjął Sejm[20].

W 2016 opublikowana została książka Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka autorstwa Cezarego Łazarewicza[21], w 2017 nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike”[22].

9 listopada 2017 r. został patronem ulicy na terenie dzielnicy Praga Południe w Warszawie w miejsce Sylwestra Bartosika[23].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Tadeusz Maria Rudkowski: Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Warszawa: Ossolineum, 2006, s. 384, 86. ISBN 978-83-04-04741-9.
 2. 30. rocznica milicyjnej zbrodni na Grzegorzu Przemyku. 'Ma być tylko jedna wersja śledztwa – sanitariusze’. gazeta.pl, 2013.
 3. Urban krył zabójców Przemyka. Wprost, 2013.
 4. Jarosław Jakimczyk, Bezpieka Urbana, Wprost, 21/2004 (1121).
 5. Cezary Łazarewicz: Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. ISBN 978-83-8049-234-9.
 6. Witkowska-Makowska, Barbara. Lekarka pogotowia niewinnie aresztowana w związku ze sprawą śmierci Grzegorza Przemyka. Gazeta Wyborcza, 2004.
 7. Michał Wysocki – Osaczony złem. Nasza Służba, 15 maja 2009.
 8. Zbrodnie, których nie było. Warto rozmawiać, 17 grudnia 2009.
 9. Michał Wysocki: Osaczony złem. Multibook.pl, 2002. ISBN 83-914531-0-3.
 10. Czesław Kiszczak: Za rehabilitację naszego aparatu. Fragment rozkazu gen. Czesława Kiszczaka nagradzającego w 1984 r. funkcjonariuszy MSW i MO odpowiedzialnych za prowadzenie sprawy śmierci Grzegorza Przemyka. Gazeta Wyborcza, 2004.
 11. Milicjant oskarżony o śmiertelne pobicie Przemyka uniewinniony po raz czwarty. Gazeta Wyborcza, 20 stycznia 2004.
 12. Zomowiec skazany za pobicie Przemyka. Dziennik.pl, 27 maja 2008.
 13. ak, zel: Sprawa zabójstwa Grzegorza Przemyka przedawniona. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 14 grudnia 2009. [dostęp 14 grudnia 2009].
 14. Misztal i Smuga znów skazani za głośne porwanie. 2009-08-14. [dostęp 2010-03-05].
 15. Adam Sudoł: Wybór z Księgi Ogłoszeń Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku (lata 1967–1995). Sanok: 2001, s. 253. ISBN 83-914224-7-X.
 16. Franciszek Oberc: Kalendarium sanockie 1974-1994, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 958.
 17. Franciszek Oberc: Pomniki i tablice pamiątkowe Sanoka. Sanok: 1998. ISBN 83-909787-1-7.
 18. XVII LO: Poznaj Frycza: Historia: Kronika. [dostęp 2010-03-05].
 19. Prezydent RP – Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Ordery Odrodzenia Polski najmłodszym ofiarom stanu wojennego. 2007-08-12. [dostęp 2011-02-10].
 20. Senat naprawia błąd Sejmu. Uchwała ws. śmierci Przemyka przyjęta. tvn24.pl, 2013-05-16.
 21. Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. czarne.com.pl. [dostęp 2017-10-02].
 22. Tadeusz Sobolewski: Cezary Łazarewicz laureatem Nike 2017! Za pasjonujące śledztwo w sprawie kłamstwa. wyborcza.pl. [dostęp 2017-10-02].
 23. Zarządzenie Zastępcze Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 listopada 2017 r. w sprawie nadania nazwy ulicy, „Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego”, Warszawa, dnia 10 listopada 2017 r., poz. 10122.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Grzegorz Przemyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy