Grzybówka wczesna


Grzybówka wczesna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Blaszki i trzon Nasada trzonu jest pleśniowata

Grzybówka wczesna (Mycena abramsii (Murrill) Murrill ) – gatunek grzybów z rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae)[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycena, Mycenaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1916 r. Murill, nadając mu nazwę Prunulus abramsii, w tym samym roku ten sam autor nadał mu inną, do dzisiaj obowiazującą nazwę[1]. Synonimy łacińskie[2]:

  • Mycena praecox Velen. 1920
  • Prunulus abramsii Murrill 1916

Nazwę polską podała Maria Lisiewska w 1987 r[3].

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnicy 1-4 cm, kształt początkowo paraboliczny lub stożkowy, z garbkiem lub bez, potem stopniowo rozpłaszcza się. Powierzchnia nieco przeźroczysta z prześwitującymi blaszkami, gładka, nieco oprószona, barwy szarobrązowej lub brązowej[4]

Blaszki

Wąsko przyrośnięte, gładkie lub nieco poszarpane, o barwie od białej do szarawej, o jaśniejszych ostrzach[4].

Trzon

Wysokość 3-9 cm, grubość 1-2 (4) mm, kruchy. Jest walcowaty i pusty w środku, czasami w dolnej części rozszerzony. Powierzchnia naga, po wysuszeniu błyszcząca. W górnej części jest jaśniejszy (bladoszary), w dolnej ciemniejszy – ma barwę odciemnoszarej do koloru ciemnej sepii. W dolnej części jest gęsto pokryty białymi strzępkami grzybni wyglądającej jak pleśń. U młodych owocników z naciętego trzonu wypływa wodnisty płyn[4].

Miąższ

Bardzo cienki o niewyraźnym zapachu[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki zgrubiałe, o rozmiarach 25-36 × 8-9 um. Zarodniki wydłużone do cylindrycznych, gładkie, o rozmiarach 7.5-13 × 4-6,5 um, amyloidalne. Cheilocystydy mają rozmiar 25-55 × 10-14 um, są wrzecionowate, zgrubiałe, w przybliżeniu cylindryczne, zazwyczaj o wierzchołkach wyciągniętych w smukłą szyję (czasami posiadają dwie lub więcej szyi). Pleurocystydy podobne. Strzępki mają grubość 2-4 um, są proste lub rozgałęzione[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Występuje w Ameryce Północnej i w Europie[5].

Rośnie w lasach liściastych i mieszanych na resztkach drzewnych i na zbutwiałym drewnie porośniętych mchami, szczególnie takich drzew, jak dąb, jodła i buk. Owocniki wytwarza od maja do sierpnia[3].

Znaczenie | edytuj kod

Saprotrof[3], grzyb niejadalny.

Gatunki podobne | edytuj kod

Jest kilka podobnych gatunków grzybówek, ich odróżnienie jest trudne. Najbardziej charakterystyczna dla grzybówki wczesnej jest wodnista ciecz wydobywająca się z naciętego trzonu, ale wydziela się ona tylko u młodych owocników i nie dłużej niż kilka godzin po zerwaniu owocnika. Często identyfikacja gatunku możliwa jest tylko badaniami mikroskopowymi: ważne cechy grzybówki wczesnej to cheiolocystydy z wydłużonymi szyjami i wydłużone zarodniki. Grzybówka trawiasta (Mycena aeites) ma zarodniki krótsze i szersze i występuje na łąkach i pastwiskach. Grzybówka chlorowonna (Mycena leptocephala) ma inaczej wykształcone cheilocystydy i strzępki warstwy korowej[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-03-25].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-09-15].
  3. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f A key to they Mycenas of Norvey. [dostęp 2014-03-20].
  5. Mass Geesteranus, R. A. (1992). Mycenas of the Northern Hemisphere. II. Conspectus of the Mycenas of the Northern Hemisphere. Koninklijke Nederlandse Akademie van Vetenschappen: Amsterdam, Netherlands. s. 493
Na podstawie artykułu: "Grzybówka wczesna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy