Grzyby cyfelloidalne


Grzyby cyfelloidalne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kielisznik Fałdówka kędzierzawa

Grzyby cyfelloidalne (ang. cyphelloid fungi) – nieformalna morfologiczno-biologiczna grupa podstawczaków wytwarzających owocniki o kształcie tarczkowatym, rurkowatym, kubkowatym lub miseczkowatym. Owocniki tych grzybów są siedzące lub łączą się z podłożem za pomocą trzoneczka[1]. Wyglądem przypominają apotecja niektórych workowców. Zazwyczaj są drobne, o średnicy kilku mm (zdarzają się nawet poniżej 1 mm), ale są widoczne, gdyż wyrastają gromadnie. Są wśród nich jednak gatunki wytwarzające owocniki o dużych rozmiarach, osiągające masę do kilkudziesięciu kilogramów, jak np. żagiew wielogłowa[2].

Nazwa grupy pochodzi od tego, że początkowo należały one do rodziny kielisznikowatych (Cyphellaceae). W wyniku dużych zmian, jakie zachodzą w taksonomii grzybów, obecnie należą one także do wielu innych jednostek taksonomicznych[1]. Do grzybów cyfelloidalnych zalicza się m.in. takie rodzaje, jak: Calathella, Calyptella, Cyphella, Cyphellopsis, Flagelloscypha, Henningsomyces, Lachnella, Merismodes, Rectipilus, Plicaturopsis i Woldmaria[1].

Grzyby cyfelloidalne są jedną z podgrup grzybów afylloforoidalnych. Do 2015 roku liczba poznanych taksonów (gatunków i odmian) grzybów affyloroidalnych na terenie Polski wynosiła 802 taksony (gatunki i odmiany). Nie jest to jednak liczba ostateczna, mykobiota Polski nie jest bowiem jeszcze do końca przebadana i należy spodziewać się nowych znalezisk, zwłaszcza w grupie grzybów cyffeloidalnych, klawarioidalnych, kortycjoidalnych i hydnoidalnych o niewielkich owocnikach[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Two new species of cyphelloid fungi (Basidiomycota) from China. [dostęp 2017-10-30].
  2. a b Dariusz Karasiński. Grzyby afylloforoidalne Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Acta Botanica Cassubica Monographiae. Tom 1. Charakterystyka mykobioty. Gdańsk 2016
Na podstawie artykułu: "Grzyby cyfelloidalne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy