Grzyby klawarioidalne


Grzyby klawarioidalne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Goździeniec purpurowy Koralówka blada

Grzyby klawarioidalne (ang. clavarioid fungi) – nieformalna morfologiczno-biologiczna grupa grzybów z typu podstawczaków wytwarzająca owocniki pałeczkowate, maczugowate lub krzaczasto rozgałęzione[1]. Pod względem trofizmu są to grzyby mikoryzowe lub saprotrofy[2].

Grzyby klawarioidalne są jedną z podgrup grzybów afylloporoidalnych. Nazwa grupy pochodzi od rodzaju Clavaria, do którego dawniej zaliczano liczne gatunki grzybów o tej budowie. Obecnie jednak należą one do różnych jednostek taksonomicznych, m.in. są to: Alloclavaria,  ArtomycesClavariadelphus, ClavulinopsisClavulinaLachnocladiumLentariaLepidostroma, Multiclavula, Ramaria, Ramariopsis,  Pterula, Typhula[3].

Do 2002 r. liczba poznanych taksonów (gatunków i odmian) grzybów kortycjoidalnych na terenie Polski wynosiła 65, do 2015 r. znaleziono jeszcze 13 nowych, tak, że łączna liczba wyniosła 78 taksony. Nie jest to jednak liczba ostateczna, mykobiota Polski nie jest bowiem jeszcze do końca przebadana i należy spodziewać się nowych znalezisk, zwłaszcza w grupie grzybów klawarioidalnych, kortycjoidalnych, cyfeloidalnych i hydnoidalnych o niewielkich owocnikach[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Grzyby wielkoowocnikowe Kampinoskiego Parku Narodowego. Przewodnik terenowy. [dostęp 2017-10-30].
  2. a b Dariusz Karasiński. Grzyby afylloforoidalne Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Acta Botanica Cassubica Monographiae. Tom 1. Charakterystyka mykobioty. Gdańsk 2016
  3. Corner EJH. (1950). A monograph of Clavaria and allied genera. Cambridge: University Press.
Na podstawie artykułu: "Grzyby klawarioidalne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy