Grzyby niższe


Grzyby niższe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Synchytridium endobioticum wywołujący raka ziemniaka

Grzyby niższe – nieformalna nazwa nadawana różnym prymitywnym organizmom zaliczanym według niektórych ujęć taksonomicznych do grzybów nietworzącym owocników i produkującym w zarodniach nieokreśloną liczbę mejospor[1]. Grupa ta przeciwstawiana jest tzw. grzybom wyższym z typów workowców i podstawczaków. Nazwa ta jest nieprecyzyjna i w zależności od ujęcia może dotyczyć różnych grup organizmów zaliczanych zarówno do królestwa grzybów, jak i protistów – m.in. takich jak skoczkowce[1], lęgniowce[1], sprzężniaki[1], przodorzęskowe[2], śluzowce, a nawet drożdżaki (należące do workowców).

W niektórych dawnych systemach taksonomii grzybów nazwa grzyby niższe była utożsamiana z wyróżnianą wówczas klasą glonowców (Phycomycetes)[3].

 Zobacz też: Protisty grzybopodobne.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Grzyby niższe (pol.). W: Słownik terminów biologicznych [on-line]. pwn.pl. [dostęp 2013-04-02].
  2. Grzyby właściwe (pol.). W: Słownik terminów biologicznych [on-line]. pwn.pl. [dostęp 2013-04-02].
  3. Richard Harder: Systematyka. W: Eduard Strasburger, i in.: Botanika: podręcznik dla szkół wyższych. Wyd. 2 pol. według 28 oryg. Warszawa: PWRiL, 1967, s. 590–607.
Na podstawie artykułu: "Grzyby niższe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy