Gubernia chersońska


Gubernia chersońska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa guberni chersońskiej XIX w. Mapa etnograficzna guberni chersońskiej według spisu 1897 Herb guberni chersońskiej

Gubernia chersońskagubernia znajdująca się na południu Imperium Rosyjskiego, istniejąca w latach 1802-1921. Powstała z podziału w 1802 guberni noworosyjskiej, w latach 1802-1803 nosiła nazwę guberni mikołajowskiej. Siedzibą władz guberni był Chersoń. Wchodziła w skład regionu określanego w Imperium Rosyjskim jako Noworosja.

Na północy graniczyła z guberniami połtawską, kijowską i podolską, na południu z Morzem Czarnym i gubernią taurydzką, na wschodzie z guberniami taurydzką i jekaterynosławską, na zachodzie przez Dniestr graniczyła z gubernią besarabską. Największe miasta guberni to Odessa, Chersoń i Mikołajów.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Gubernia dzieliła się na 6 ujezdów:

Demografia | edytuj kod

Ludność guberni według spisu powszechnego 1897 wynosiła 2 733 612 osób - Ukraińców (53,9%), Rosjan (21,0%), Żydów (11,8%), Mołdawian i Rumunów (5,4%), Niemców (4,5%), Polaków (1,1%), Białorusinów, Bułgarów i Greków.

Ludność w ujezdach według deklarowanego języka ojczystego 1897[1] | edytuj kod

Za czasów Państwa Ukraińskiego (kwiecień-grudzień 1918) gubernia została podzielona na 9 powiatów – oprócz 6 istniejących dotychczas dołączono 3 powiaty z guberni besarabskiej: benderski, akermański i izmailski.

Większość obszaru dawnej guberni chersońskiej wchodzi obecnie w skład obwodu chersońskiego Ukrainy, utworzonego 30 marca 1944 jako obwód USRR.

Miasta | edytuj kod

Odessa, ok. 1900 Mikołajów, 1899

Większość miast guberni została założona za panowania rosyjskiego po zajęciu obszarów Zaporoża kosztem Polski i Jedysanu kosztem Imperium Osmańskiego i Chanatu Krymskiego. Lista największych miast guberni na podstawie danych z carskiego spisu powszechnego z 1897 roku oraz porównanie wcześniejszej i późniejszej przynależności państwowej i administracyjnej:

Przypisy | edytuj kod

  1. Pierwszy spis powszechny Imperium Rosyjskiego 1897- Gubernia chersońska- Ludność według języka ojczystego

Bibliografia | edytuj kodNa podstawie artykułu: "Gubernia chersońska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy