Gubernia jekaterynosławska


Gubernia jekaterynosławska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa guberni katerynosławskiej

Gubernia jekaterynosławska, gubernia katerynosławska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego ze stolicą w Jekaterynosławiu (Katerynosławiu), utworzona w 1802 roku z podziału guberni noworosyjskiej na trzy gubernie: chersońską (do 1803 mikołajewską), taurydzką i jekaterynosławską.

Gubernia graniczyła na północy z guberniami: połtawską i charkowską, na wschodzie z Obwodem Wojska Dońskiego, na południu z Morzem Azowskim i gubernią taurydzką, na zachodzie z gubernią chersońską.

W drugiej połowie XIX wieku była terenem intensywnego rozwoju przemysłu wydobywczego i hutnictwa (Zagłębie Donieckie). W 1887 Rostów nad Donem i Taganrog zostały wydzielone z guberni i przyłączone do Obwodu Wojska Dońskiego.

W latach 1918-1921 większość terenów guberni wchodziła w skład utworzonego przez Rewolucyjną Powstańczą Armię Ukrainy tzw. Wolnego Terytorium.

Gubernia została zlikwidowana w 1925 przy reformie podziału administracyjnego Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Mapa etnograficzna guberni katerynosławskiej według spisu 1897 Herb guberni katerynosławskiej


Spis treści

Demografia | edytuj kod

Gubernia zamieszkana była w 1811 przez 662 tys. osób, natomiast spis powszechny z roku 1897 wykazał 2 113 700, przy czym podział według języka deklarowanego przez respondentów jako ojczysty był następujący:

69,5 % Ukraińcy, 18,2 % Rosjanie , 4,2% Żydzi, 4 % Niemcy, 2,3 % Grecy, 1,1% Tatarzy.

Ludność w ujezdach według deklarowanego języka ojczystego 1897[1] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Pierwszy powszechny spis ludności Imperium Rosyjskiego 1897 – Gubernia jekaterynosławska - ludność według deklarowanego języka ojczystego

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gubernia jekaterynosławska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy