Gucek i Roch


Gucek i Roch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gucek i Roch – dwóch przyjaciół, współczesnych marynarzy, bohaterów komiksów Janusza Christy, rysowanych w latach 1978-1981 i wydanych na łamach Relaxu.

Są to nieliczne komiksy Janusza Christy, w których jako autora scenariusza podano inną osobę (Adama Kołodziejczyka)[1], choć w rzeczywistości scenariusz napisał również Christa[2].

Pierwsze albumowe wydania komiksów miały miejsce w 1986 roku, a wydane zostały przez Krajową Agencję Wydawniczą. Drugie wydanie nastąpiło w 1988 roku. W 2004 roku Egmont Polska wznowił oba komiksy w tomiku pt. „Kajtek Koko i inni” – ale tylko w wersji czarno-białej.

Spis treści

Albumy Gucek i Roch | edytuj kod

Scenariusz komiksu | edytuj kod

Na okładce pierwszego wydania komiksu widnieje jako autor scenariusza Adam Kołodziejczyk, jednak faktycznym autorem jest sam Janusz Christa, co on sam tłumaczył następująco: To był naczelny KAW-u. Mój dobry przyjaciel. Morze wódki wypiliśmy. Już nie żyje. Pewnego razu spytał, czy nie może się podpisać pod komiksem. Chciał być autorem, literatem. To jest jednak mój scenariusz. Niech mu ziemia lekką będzie[3].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Leszek Kaczanowski: Gucek i Roch. [dostęp 2009-09-24].
  2. To samo, tylko serio. [dostęp 2020-04-02].
  3. Bartosz Kurc: Trzask prask. Wywiady z mistrzami polskiego ( i nie tylko) komiksu. Koluszki: Bajka, 2014. ISBN 978-83-921387-0-9.
Na podstawie artykułu: "Gucek i Roch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy