Gudźarat


Na mapach: 23°13′N 72°41′E/23,216667 72,683333

Gudźarat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.

Językiem urzędowym stanu jest język gudźarati. Większość mieszkańców to hinduiści, inne ważne religie to: buddyzm, islam, dżinizm, zaratusztrianizm i chrześcijaństwo. W ostatnich latach dochodziło w Gudżaracie do konfliktów o podłożu religijnym, w których zginęło około 2000 osób (głównie muzułmanów).

Z Gudżaratu pochodziło dwóch spośród przywódców ruchu niepodległościowego Indii: Mahatma Gandhi i Vallabhbhai Jhaverbhai Patel.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Stan Gudżarat dzieli się na następujące dystrykty:

Gospodarka | edytuj kod

Gudżarat jest największym producentem mleka w Indiach. W Anand znajduje się mleczarnia Amul, należąca do największych wytwórców produktów mlecznych na świecie. Zasoby: bawełna, orzechy ziemne, daktyle, cukier, benzyna.

Turystyka | edytuj kod

Miejsca o znaczeniu turystycznym:

W rezerwacie w Gudżaracie żyją ostatnie okazy lwa azjatyckiego, a w rezerwacie na solnisku Mały Rann rosnąca populacja kułana indyjskiego[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Kutch’s wild ass habitat may soon get heritage label (2 Page article online); by DP Bhattacharya; Jul 26, 2007; Indian Express Newspaper

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (state of India):
Na podstawie artykułu: "Gudźarat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy