Guiding Light


Guiding Light w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guiding Light (do 1975 The Guiding Light, w skrócie GL) – amerykański serial radiowy i telewizyjny, nadawany od 25 stycznia 1937 do 29 czerwca 1956 w radiu, a od 30 czerwca 1952 do 18 września 2009 w telewizji. Była to jedna z pionierskich oper mydlanych w historii srebrnego ekranu. Mimo zakończenia emisji w 2009 pozostaje najdłużej emitowanym serialem na świecie. Serial był nadawany przez 72 lata: 15 lat tylko w radiu, 4 lata jednocześnie w radiu i telewizji oraz 53 lata tylko w telewizji. Łącznie powstały 18262 odcinki (radiowe i telewizyjne).

Twórczynią serialu była Irna Phillips (zm. 1973). Miał on premierę 25 stycznia 1937 w amerykańskim radiu stacji NBC, gdzie wyprodukowano około 2500 odcinków. W 1947 zadebiutował na antenie radia CBS, natomiast 30 czerwca 1952 w telewizji CBS. Mimo rozpoczęcia nadawania w telewizji emisja radiowa tych samych treści odbywała się jeszcze przez 4 lata – do 29 czerwca 1956. 13 marca 1967 nadano pierwszy odcinek w kolorze[1]. 9 września 1968 odcinki zostały wydłużone z 15 do 30 minut i zaprzestano emisji na żywo. W 1975 z tytułu usunięto przedrostek The. 7 listopada 1977 nadano pierwszy odcinek trwający godzinę. 8 września 1986 wyemitowano 10000. odcinek serialu w sieci CBS. 15000. odcinek w sieci CBS wyemitowano 7 września 2006[2]. 25 stycznia 2007 serial obchodził 70-lecie istnienia[3]. Łącznie w radiowej i telewizyjnej stacji CBS wyemitowano 15762 odcinki.

Fabuła toczyła się wokół kilku rodzin – Bauerów, Spauldingów, Lewisów, Marlerów, Cooperów i innych, mieszkających w fikcyjnym miasteczku Springfield. Tytuł odnosi się do lampy w gabinecie dr. Johna Ruthledge’a (głównego bohatera, gdy The Guiding Light zadebiutował w 1937), która to miała wskazywać ludziom drogę.

Spis treści

Nietypowe wątki | edytuj kod

W ciągu 72 lat historii serialu wydarzyło się w nim wiele ciekawych i nietypowych rzeczy. Oto niektóre z nich.

Reva Shayne i Josh pobrali się, na świat przyszło ich drugie dziecko – Shayne. W związku z tym wszystkim Reva zaczęła cierpieć na depresję. Wyjechała na Florydę, aby odpocząć i właśnie tam miała wypadek samochodowy. Wszyscy uznali, że zginęła. Po pięciu latach została odnaleziona w tajemniczej sekcie przez Alana Spauldinga, a następnie wróciła do Springfield, gdzie okazało się, że Josh poślubił niejaką Annie Dutton. W rewanżu Reva wyszła za Buzza Coopera. Jednak po pewnym czasie Reva i Josh odkryli, że nadal się kochają. Reva rozwiodła się z Buzzem. Annie nie chciała rozwieść się z Joshem, więc poddała się sztucznemu zapłodnieniu. Kiedy poroniła, winą za to obarczyła Revę i postanowiła zemścić się na niej. Po powtórnym ślubie Revy i Josha, porwała Revę, wynajęła prywatny samolot, umieściła ją w nim i spowodowała katastrofę lotniczą. Revę po raz drugi uznano za zmarłą. Jednak żyła. Jej ciało znalazło się u brzegu wyspy zamieszkiwanej jedynie przez niejakiego Seana. W tym czasie Josh nakazał sklonować Revę. Chciał uniknąć mówienia dzieciom, że ich matka nie żyje. Kiedy Reva przy pomocy Seana wróciła do domu, od razu poznała Klona. Klon obezwładnił ją i uwięził w latarni morskiej. Reva próbowała zawiadomić Josha, że żyje, ale Klon skutecznie to jej utrudniał. Wreszcie Josh zorientował się, że Reva żyje. Kiedy Klon zobaczył, jak bardzo Reva i Josh się kochają, wypił preparat przyśpieszający starzenie, co sprawiło, że wkrótce umarł ze starości. Reva i Josh mieli żyć długo i szczęśliwie, ale do Springfield wróciła Annie pod postacią Teri DeMaco (wynik operacji plastycznej). Aby móc kontrolować Josha, Teri/Annie zaczęła podawać mu narkotyki. Następnie zaaranżowała napad na siebie samą. Otumaniony Josh przyznał się, że to on jest winny. Ale wkrótce Josh i Reva odkryli, że ktoś podawał mu narkotyki. Oboje postanowili zbadać przeszłość Teri. Okazało się, że prawdziwa Teri DeMarco jest w śpiączce i przebywa w jakimś szpitalu na prowincji. Po tym odkryciu Reva i Josh wrócili do Springfield, gdzie odkryli, że Annie nie stanowi już dla nich zagrożenia. Kiedy zakończyła się przygoda z Annie, Josh i Reva zaczęli się zastanawiać, co się działo w życiu Revy, kiedy po raz pierwszy, przez pięć lat była uważana za zmarłą – Reva nie pamiętała nic z tamtego okresu. Wybrali się w podróż do tajemniczego San Cristobel i Reva odkryła, że przez pięć lat swojego życia była żoną księcia Richarda, z którym miała dziecko. Kiedy upewniła się, że dziecko wychowuje dobra rodzina, wróciła do Springfield, ale niestety jej małżeństwo z Joshem rozpadło się na skutek tego, że Reva stwierdziła, że nadal kocha księcia Richarda.

W 2001 Reva wpatrywała się w obraz wiszący w jej domu i pewnego dnia znalazła się w jego wnętrzu. Przez kilka tygodni akcja serialu rozgrywała się w dziewiętnastym wieku (podczas wojny secesyjnej).

Symbol serialu | edytuj kod

Przez wszystkie lata istnienia serialu jego symbolem była latarnia morska.

Oglądalność | edytuj kod

W sezonie 1956–1957 i 1957–1958 serial zajmował pierwsze miejsce pod względem oglądalności wśród oper mydlanych z pasma daytime. Z biegiem lat jego oglądalność zaczęła jednak spadać. W latach 90. niższą oglądalność od GL miały przede wszystkim opery mydlane z elementami fantastycznymi. W 2003, po zdjęciu z anteny jednej z ostatnich oper mydlanych z elementami fantastycznymi, serial zajął przedostatnie miejsce w rankingu oglądalności. W sierpniu 2008, po zdjęciu z anteny opery mydlanej Passions, Guiding Light stał się najmniej oglądaną operą mydlaną.

Guiding Light oglądało dużo starszych osób, ale wśród jego widzów znajdowały się też młodsze osoby. Starszą widownię można wytłumaczyć wczesnymi godzinami nadawania serialu, kiedy telewizję oglądają głównie osoby w wieku emerytalnym, już niepracujące. Mieszkańcy USA mogli jednak śledzić GL przez internet, na stronie telewizji, która go emituje.

Od 29 lutego 2008 lutego serial można było oglądać w nowej jakości, oznaczającej znaczne zwiększenie scen w plenerze oraz przeniesienie akcji ze studia do prawdziwych domów. Był także emitowany w technologii HDTV. Znacznie nowocześniejszy sposób kręcenia miał go uchronić przed zdjęciem z anteny.

Mimo niezbyt wysokiej oglądalności w marcu 2008 telewizja CBS zdecydowała się przedłużyć wygasający we wrześniu 2008 kontrakt serialu. Został on przedłużony do września 2009. Telewizja rozważała również przedłużenie kontraktu do 2010.

1 kwietnia 2009 stacja CBS ogłosiła zakończenie produkcji GL z powodu wciąż spadającej oglądalności. Ostatni klaps padł na planie 11 sierpnia 2009[4]. Ostatni odcinek został wyemitowany na antenie CBS 18 września 2009. W końcowych odcinkach powrócili aktorzy i postacie z całej historii serialu. Gościnnie pojawili się też bohaterowie Żaru Młodości (The Young and the Restless).

Ostatni odcinek serialu obejrzało blisko 3 miliony widzów[5].

Obsada | edytuj kod

Mimo ponad 72 lat emisji (57 w TV), pod koniec swojej emisji GL nie mógł poszczycić się aktorami grającymi w nim od bardzo wielu lat. Pomimo wieku serialu aktorzy z najdłuższym stażem występowali w nim zaledwie od lat 80. Dla przykładu: w drugiej pod względem liczby odcinków amerykańskiej operze mydlanej – As the World Turns – jedna osoba grała wciąż od początku, czyli od 1956, a oprócz niej jest jeszcze kilku innych aktorów weteranów, którzy grają od lat 60. i 70 (gdy GL było jeszcze na antenie). Pod koniec Guiding Light było mało weteranów, dlatego że wielu z nich umarło, lub zostało zwolnionych wskutek cięć budżetowych w poprzednich latach. Wprawdzie jedna z serialowych postaci została wykreowana jeszcze w latach 70., ale o ile postać miała w miarę długą historię, o tyle ostatni aktor wcielający się w nią był w GL zaledwie od 1994. Oprócz tego w obsadzie ostatniego odcinka znajdowała się jedna osoba, która zadebiutowała w latach 70., ale pojawiła się ona specjalnie na koniec emisji serialu.

W historii programu była tylko jedna osoba, która grała w nim od ponad 30 lat. Była nią Charita Bauer, wcielająca się w postać Berthy Bauer. Pojawiała się w serialu od 1950 do 1984. Aktorka zmarła w 1985.

Obsada ostatniego odcinka | edytuj kod

Gościnnie wystąpili | edytuj kod

Emisja na świecie | edytuj kod

Serial nie doczekał się emisji w wielu krajach. Jest lub był nadawany m.in. w:

Niemcy | edytuj kod

Był nadawany pod tytułem Springfield Story. Emisja serialu w tym kraju zaczęła się w 1986. Zaczęto go emitować od odcinka 8258, pochodzącego z 1979. Emisja w Niemczech zakończyła się w 1999.

Włochy | edytuj kod

Emisja serialu w tym kraju zaczęła się w 1982 pod tytułem Sentieri. Serial emitowano na Canale 5. W 1988 został przeniesiony z Canale 5 na Rete 4 i był na nim nadawany do 2012. Serial nie cieszył się dużą oglądalnością w tym kraju. Pod koniec emisji kształtowała się ona na poziomie zaledwie 700 tys. widzów. W latach 80. przyciągał zaś po 2,5 mln widzów.

Francja | edytuj kod

W tym kraju serial był na antenie TF1 od 1987 do 1994 pod tytułem Haine et Passion. Jako pierwszy wyświetlono odcinek 9000. W 2004 od września do grudnia był emitowany w stacji France 3 pod tytułem Les Vertiges de la passion. Emisja rozpoczęła się od odcinka 13815.

Ciekawostki | edytuj kod

 • Jest to serial z największą liczbą odcinków na świecie (18262).
 • Przez pewien czas w GL grała Joan Collins, znana głównie z roli w operze mydlanej pt. Dynastia.
 • Odcinek z 1 listopada 2006 był współtworzony razem z wydawnictwem Marvel Comics. Jeden z bohaterów uzyskał w nim nadnaturalne moce[6].
 • Podczas gdy GL obchodził 50. rok emisji, Moda na sukces, mylnie uważana przez wielu za najdłuższy serial, nie była jeszcze nawet na antenie (zadebiutowała dwa miesiące później).
 • Serial znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Uwagi | edytuj kod

 1. Szacunkowa liczba odcinków radiowych w stacji NBC z lat 1937–1946.
 2. Liczba odcinków radiowych i telewizyjnych w stacji CBS z lat 1947–2009.
 3. Szacunkowa liczba wszystkich odcinków.

Przypisy | edytuj kod

 1. The Guiding Light.
 2. ‘Guiding Light’ Airs 15,000th Episode – CBS News.
 3. TV - Latest Recaps, Best Shows To Watch | HuffPost, www.tvsquad.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 4. Guiding Light Final Episode Preview - Ready2Beat.com - Hot Buzz and Cool Stories, ready2beat.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 5. September 14-18, 2009 – Ratings Archive – SON Community, boards.soapoperanetwork.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 6. News | Marvel.com - Marvel.com is the source for Marvel comics, digital comics, comic strips, and more featuring Iron Man, Spider-Man, Hulk, X-Men and all your favorite s..., marvel.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Guiding Light" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy