Guma do żucia


Guma do żucia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Balon z gumy do żucia Guma do żucia w postaci drażetek

Guma do żucia – rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie łykania. Wykonywana jest z masy gumowej, cukru pudru i syropu skrobiowego, substancji aromatycznych, smakowych i barwiących. W zależności od użytej gumy, dzieli się na zwykłą i balonową. Pod względem sposobu produkcji guma dzieli się na pełną, drażerowaną (powleczoną masą cukrową) i nadziewaną '[1].

Kontrowersje | edytuj kod

Lekarze na temat gumy do żucia wypowiadają się niejednoznacznie. Według ortodontów żucie gumy prowadzi do przerostu mięśnia żwacza, odpowiadającego za poruszanie żuchwą. Ponadto długotrwałe i częste żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych, co z kolei może prowadzić do podrażnienia jelit. Z drugiej zaś strony żucie gumy przez co najmniej 20 minut pomaga w lekkim stopniu chronić zęby przed próchnicą i neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust[2]. Poza tym pomaga usuwać resztki jedzenia z jamy ustnej[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Danuta Kołożyn-Krajewska: Towaroznawstwo żywności. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2005, s. 192.
  2. Ortodonci nie lubią gumy do żucia. W: Medonet [on-line]. [dostęp 2017-12-14].
  3. Pozytywne działanie gumy do żucia. W: CMP Stomatologia [on-line]. 2015-07-21. [dostęp 2017-12-14].
Kontrola autorytatywna (słodycze):
Na podstawie artykułu: "Guma do żucia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy