Gustav Lantschner


Gustav Lantschner w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gustav Lantschner (ur. 12 sierpnia 1910 w Innsbrucku - zm. 19 marca 2011 w Krailling) – austriacki narciarz alpejski reprezentujący także III Rzeszę, wicemistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W 1931 roku Gustav Lantschner wystartował na pierwszych w historii mistrzostwach świata odbywających się w Mürren. W swoim jedynym starcie zajął tam piąte miejsce w biegu zjazdowym, tracąc do podium blisko 10 sekund. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Cortina d'Ampezzo w tej samej konkurencji wywalczył złoty medal, wyprzedzając bezpośrednio dwóch Szwajcarów: Davida Zogga i Otto Furrera. W slalomie zajął tam dziesiąte miejsce, wystarczyło to jednak do zdobycia brązowego medalu w kombinacji, w której wyprzedzili go tylko Otto Furrer i kolejny Austriak, Hans Hauser. Kolejny medal wywalczył podczas mistrzostw świata w Innsbrucku, zajmując drugie miejsce w slalomie. W zawodach tych rozdzielił swego rodaka, Antona Seelosa oraz Szwajcara Fritza Steuriego. Na tej samej imprezie był też szesnasty w zjeździe, co dało mu piąte miejsce w kombinacji. W 1936 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen. Po zjeździe do kombinacji zajmował trzecie miejsce, tracąc do prowadzącego Birgera Ruuda z Norwegii 10,8 sekundy. W slalomie okazał uzyskał drugi wynik, co dało mu srebrny medal. Ostatecznie wyprzedził go tylko inny reprezentant III Rzeszy, Franz Pfnür, a trzecie miejsce zajął Émile Allais z Francji.

Po zakończeniu kariery sportowej został aktorem[1]. Pracował między innymi przy filmach Leni Riefenstahl: Olimpiada i Triumf woli oraz Burza nad Mont Blanc Arnolda Fancka. Był członkiem SS. W czasie II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny. Po wojnie wyjechał do Argentyny, jednak wrócił do Niemiec Zachodnich w latach 60'.

Lantschner był autorem pierwszego rekordu szybkości na nartach - w 1930 roku osiągnął prędkość 105,675 km/h.

Jego siostry: Ingeborg i Hadwig oraz kuzyn Hellmut Lantschner także uprawiali narciarstwo alpejskie.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Guzzi Lantschner - IMDb
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gustav Lantschner" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy