Gwardia Dumbledore'a


Gwardia Dumbledore’a w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gwardia Dumbledore'a) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwardia Dumbledore’a, w skrócie GD (ang. Dumbledore’s Army, w skrócie D.A.) – fikcyjne stowarzyszenie z cyklu powieści Joanne K. Rowling Harry Potter, któremu przewodził Harry Potter. Działało w Hogwarcie w tajemnicy przed Ministerstwem Magii.

Gwardię Dumbledore’a wymyśliła Hermiona Granger. Gwardia miała za zadanie uczyć chętne osoby obrony przed czarną magią, aby zapobiec ewentualnym atakom Voldemorta, podczas gdy ówczesna nauczycielka obrony przed czarną magią w Hogwarcie, Dolores Jane Umbridge, przekazywała wiedzę teoretyczną. Harry uczył członków zaklęć, które mu pomogły w walce z Voldemortem i śmierciożercami. Spotkanie organizacyjne odbyło się w lokalu Pod Świńskim Łbem. Zgredek podsunął Harry’emu pomysł na bezpieczne miejsce spotkań – Pokój Życzeń (w filmie Pokój Życzeń odnalazł i polecił Harry’emu Neville Longbottom). Ażeby Harry mógł informować członków GD o datach spotkań bez narażania na podsłuchanie, Hermiona zaczarowała po jednym galeonie, który zamiast numeru seryjnego goblina wybijającego monetę ukazywał następną datę spotkania.

Grupę wykryto za sprawą przyjaciółki Cho Chang, Marietty Edgecombe. Zgredek ostrzegł o tym Gwardię, przez co mogli się rozbiec do dormitoriów i biblioteki. Skutkiem jej zdrady był napis donosiciel na twarzy dziewczyny, który nie mogła usunąć przez długi czas. Albus Dumbledore wziął na siebie odpowiedzialność za stworzenie Gwardii, co spowodowało, że Harry pozostał bezpieczny w szkole.

W ostatnim tomie Harry’ego Pottera Gwardia odgrywała dość dużą rolę w walce przeciwko Voldemortowi. Członkowie kontaktowali się za pomocą tych samych pieniędzy, co w piątej części, dzięki czemu Alecto Carrow i Amycus Carrow nie mogli ustalić daty, ani miejsc ich spotkań.

Członkowie GD | edytuj kod

W filmie Harry Potter i Zakon Feniksa występuje także postać, której nie ma w książkowym oryginale, Nigel Wespurt.

Na podstawie artykułu: "Gwardia Dumbledore'a" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy